Primula obconica – pierwiosnek kubkowaty

Primula obconica – pierwiosnek kubkowaty


Primula obconica - pierwiosnek kubkowaty

Pochodzenie i opis

Primula obconica – pierwiosnek kubkowaty (prymula kubkowata) pochodzi z Chin. Jest niską byliną tworzącą niewielkie rozety. Wytwarza krótkoogonkowe, lekko pomarszczone, ząbkowane liście. Liście zaopatrzone są we włoski, które wydzielają alergizujący sok. Główną ozdobą są kwiaty wyniesione na bezlistnym pędzie kwiatostanowym w gęstych baldachach. Kwiaty są stosunkowo duże. Mają barwę liliową, czerwoną lub są białe. W środku mają żółte oczko. Kwitnienie przypada na zimę i wczesną wiosnę.

Pierwiosnek kubkowaty jest byliną wrażliwą na mróz. Traktuje  się go jako doniczkową roślinę sezonową, kwitnącą zimą i wiosną w pomieszczeniach o umiarkowanej temperaturze.

Wymagania i uprawa

Pierwiosnek kubkowaty jest gatunkiem bylinowym wrażliwym na mróz. Produkowany jest na większą skalę z nasion wysiewanych latem (VI-VIII) na kwitnienie w doniczkach w okresie zimowym (głównie XII – II).

W domu musimy mu zapewnić bardzo jasne miejsce. Możemy wykorzystać widny parapet, pod którym nie ma kaloryfera. Zimą bowiem pierwiosnek ten powinien stać w temperaturze najpierw ok. 15-20oC w czasie kwitnienia, a potem w ok. 10-12oC (1 miesiąc po kwitnieniu – w okresie spoczynku).

W warunkach domowych zapewnienie chłodu jest na tyle trudne, że traktuje się tę roślinę jako jednoroczną i po kwitnieniu wyrzuca.

Można pokusić się o przeniesienie naszej prymulki do ogrodu lub na balkon po minięciu groźby przymrozków. Latem trzymamy roślinę w miejscy zacisznym, osłoniętym przed nadmiarem słońca. Jesienią, przed spodziewanymi przymrozkami przenosimy roślinę do pomieszczenia. Przesadzamy do doniczki z nową ziemią i ustawiamy ponownie na parapecie. Trzymamy roślinę najpierw w temperaturze kilkunastu stopni, a gdy wykształci pąki kwiatowe podwyższamy temperaturę do ok. 20oC.

Pierwiosnek kubkowaty powinien mieć stale lekko wilgotne podłoże. Nie znosi zarówno przesuszenia ziemi w doniczce (szybko więdnie i usycha), jak i zalania (owłosione liście łatwo gniją).

Wszelkie prace pielęgnacyjne przy pierwiosnku kubkowatym należy wykonywać w rękawiczkach ze względu na wytwarzany przez roślinę alergizujący sok.

Zastosowanie

Pierwiosnek kubkowaty jest jednym z najładniejszych pierwiosnków. Ma stosunkowo duże kwiaty, które ukazują się bardzo wcześnie, bo już w grudniu. Stosuje się go jako kwitnącą roślinę do dekoracji pomieszczeń w okresie zimowym. Najczęściej traktuje się go jako roślinę sezonową.


 

3

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne