Prunus serrulata – wiśnia piłkowana


Prunus serrulata - wiśnia piłkowana
Prunus serrulata – wiśnia piłkowana

Prunus serrulata – wiśnia piłkowana to mieszaniec wywodzący się od gatunków rosnących dziko w Chinach, Japonii i Korei (tzw. wiśnie japońskie).

Dekoracyjność: Wiosenne bardzo obfite kwitnienie, oryginalny pokrój w zależności od odmiany.

Opis: Niewysokie drzewko, dorasta do ok. 8 metrów (w zależności od odmiany). Kształt korony zależy od odmiany, może być szeroka i rozłożysta, płacząca lub wąska, kolumnowa. Liście owalne, podobne do liści wiśni sadowniczych, ale wyraźnie piłkowane na brzegach (stąd nazwa). Jesienią liście wielu odmian przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Największą ozdobą rośliny są kwiaty – białe u gatunku, u odmian różowe lub jasnoczerwone, pełne, zwisające po kilka na długich szypułkach. Kwiaty niektórych odmian delikatnie pachną. Kwitnienie w IV-V, w zależności od odmiany, jednak główne kwitnienie większości przypada na pierwszą połowę maja.

Prunus serrulata - wiśnia piłkowana
Prunus serrulata – wiśnia piłkowana `Kanzan`

Wymagania: Do obfitego kwitnienia wszystkie odmiany wymagają przede wszystkim dobrze oświetlonego stanowiska oraz żyznej, stale lekko wilgotnej gleby. Źle rośnie na glebach o dużym zasoleniu. Większość odmian dobrze znosi nasze zimy. Odmiany źle reagują na cięcie, po cięciu trudno regenerują i często chorują, ponadto cięcie powoduje zmianę ich odmianowej sylwetki.

Rozmnażanie: Drzewka uprawiane w naszych ogrodach są uszlachetniane w szkółkach poprzez okulizację lub szczepienie najczęściej na czereśni ptasiej.

Zastosowanie: Odmiany warto sadzić pojedynczo w celu uwydatnienia pokroju.

Wiśnie japońskie stosowane są w zieleni parkowej i osiedlowej, w ogrodach przydomowych. Są ważnym elementem ogrodu japońskiego.

Prunus serrulata - wiśnia piłkowana
Prunus serrulata `Amonagawa`

Odmiany:

`Kanzan` – dość wysokie drzewko o odwrotnie stożkowatej, szerokiej, gęstej koronie. Rozwijające się liście tej są początkowo brązowo zielone. Kwitnienie bardzo obfite w V, kwiaty pełne, różowe;

`Amanogawa` – wysokie drzewo o bardzo wąskiej koronie i jasnoróżowych pełnych kwiatach. Odmiana ta kwitnie w maju;

`Kiku-shidare-zakura` – niewysokie drzewo o mocno zwisających pędach (wysokość zależy od wysokości zastosowanej podkładki). Kwiaty pełne, odmiana kwitnie bardzo obficie, wzbudzając ogólny podziw. Kwitnie stosunkowo wcześnie, bo już pod koniec kwietnia.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne