Przygotowanie roślin do zimowania


Przygotowanie roślin do zimowania to jedna z najważniejszych czynności w uprawie roślin ozdobnych w naszym klimacie. Okres zimowy to czas wyjątkowo ciężki zarówno dla roślin ogrodowych jak i doniczkowych.

Rośliny ogrodowe cierpią z powodu mrozu, suszy albo nadmiaru wody. Szczególnie ciężkie warunki zimowe występują w Polsce wschodniej, która znajduje się pod wpływem ostrego klimatu kontynentalnego. W tej części Polski nie należy sadzić roślin szczególnie wrażliwych na zimowe wysychanie (np. różaneczników, laurowiśni) ani żadnych niesprawdzonych nowinek opisywanych w przedrukach zagranicznych pism ogrodniczych. Wiele roślin ogrodowych musimy zabrać z ogrodu do pomieszczeń (np. pelargonie, dalie), co wiąże się z dodatkową pracą i zapewnieniem roślinom odpowiedniego miejsca do zimowania.

Rośliny doniczkowe z naszych mieszkań też źle znoszą okres zimy. Nie marzną wprawdzie, ale bardzo cierpią z powodu niedoboru światła. Większość roślin doniczkowych pochodzi z terenów, na których przez cały rok ilość światła i długość dnia jest znacznie korzystniejsza niż w Polsce. Zgodnie z prawem minimum Liebiga roślinom w pomieszczeniach należy dostosować (obniżyć) wszystkie czynniki wzrostu (głównie wodę, nawozy, temperaturę) do niskiej ilości światła. O ile ograniczenie ilości wody i nawozów nie jest wielkim problemem, to ograniczenie ogrzewania w mieszkaniu do kilku-kilkunastu stopni już nie każdemu może się podobać.

0
Rośliny ozdobne