Pulmonaria saccharata, Pulmonaria picta – miodunka pstra

Pochodzenie i opis
Pulmonaria saccharata, Pulmonaria picta – miodunka pstra rośnie dziko w Europie Południowej. W Polsce jest bardzo rzadka, głównie na zachodzie. Rośnie w lasach i zagajnikach oraz na zacienionych zboczach. Dorasta do wysokości 25-30 cm. Tworzy kobierce, ale nie jest ekspansywna. Liście ma duże, lancetowate, zielone z białymi plamkami. Liście są szorstko owłosione.
Kwiaty są początkowo czerwone, z czasem przebarwiają się na różowo i fioletowo. Są zebrane w małe kwiatostany na wierzchołkach wzniesionych pędów. Kwitnie w III-V.
Wymagania i uprawa
Wymaga stanowiska cienistego, chłodnego. Najlepsza jest gleba wilgotna, lekka i próchniczna. Nie znosi upałów. W wilgotne chłodne lata cierpi z powodu mączniaka prawdziwego. Jest całkowicie odporna na mróz.
Rozmnażanie
Miodunkę bez problemu można rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp.
Z powodzeniem można też wysiewać nasiona. Łatwo daje samosiew, bo nasiona są roznoszone po ogrodzie przez mrówki dzięki elajosomom.
Zastosowanie
Gatunek ten znajduje zastosowanie do obsadzania niewielkich powierzchni pod drzewami i krzewami, w lekkim cieniu. Kwiaty są miododajne. Cała roślina ma właściwości lecznicze – w ziołolecznictwie wykorzystywana do leczenia schorzeń układu oddechowego.
