Pulmonaria saccharata, Pulmonaria picta – miodunka pstra


Pulmonaria saccharata (Pulmonaria picta) – miodunka pstra
Pulmonaria saccharata – miodunka pstra
Pochodzenie i opis

Pulmonaria saccharata, Pulmonaria picta – miodunka pstra rośnie dziko w Europie Południowej. W Polsce jest bardzo rzadka, głównie na zachodzie. Rośnie w lasach i zagajnikach oraz na zacienionych zboczach. Dorasta do wysokości 25-30 cm. Tworzy kobierce, ale nie jest ekspansywna. Liście ma duże, lancetowate, zielone z białymi plamkami. Liście są szorstko owłosione.

Kwiaty są początkowo czerwone, z czasem przebarwiają się na różowo i fioletowo. Są zebrane w małe kwiatostany na wierzchołkach wzniesionych pędów. Kwitnie w III-V.

Wymagania i uprawa

Wymaga stanowiska cienistego, chłodnego. Najlepsza jest gleba wilgotna, lekka i próchniczna. Nie znosi upałów. W wilgotne chłodne lata cierpi z powodu mączniaka prawdziwego. Jest całkowicie odporna na mróz.

Rozmnażanie

Miodunkę bez problemu można rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp.

Z powodzeniem można też wysiewać nasiona.  Łatwo daje samosiew, bo nasiona są roznoszone po ogrodzie przez mrówki dzięki elajosomom.

Zastosowanie

Gatunek ten znajduje zastosowanie do obsadzania niewielkich powierzchni pod drzewami i krzewami, w lekkim cieniu. Kwiaty są miododajne. Cała roślina ma właściwości lecznicze – w ziołolecznictwie wykorzystywana do leczenia schorzeń układu oddechowego.

Pulmonaria saccharata (Pulmonaria picta) – miodunka pstra
Kwitnąca miodunka pstra

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne