Puschkinia scilloides – puszkinia cebulicowata


Puschkinia scilloides - puszkinia cebulicowata
Puschkinia scilloides – puszkinia cebulicowata
Pochodzenie i opis

Puschkinia scilloides – puszkinia cebulicowata rośnie dziko w Azji, na kamienistych stokach Kaukazu.

Jest to niska, delikatna roślina cebulowa zimująca w gruncie. Cebule są małe, wieloletnie, okryte delikatnymi łuskami.

Puszkinia dorasta zaledwie do 20 cm. Liście ma wąskie, ciemnozielone. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, zebrane w groniaste kwiatostany. Są prawie białe, z charakterystycznym niebieskim paskiem na środku każdego z sześciu listków okwiatu. Kwiaty delikatnie pachną. Kwitnie w III/IV. Po kwitnieniu roślina chętnie zawiązuje nasiona, nie warto jednak do  tego doprowadzać, gdyż rozwój nasion osłabia cebule. Roślina szybko się rozrasta, tworząc gęste długowieczne kępy. Gatunek jest mylony czasami z cebulicą.

Czy wiesz że…

Nazwa rodzajowa rośliny wywodzi się od cenionego rosyjskiego botanika Puszkina, który na początku XIX w. przywiózł ten gatunek z gór Kaukazu. Nazwa gatunkowa odnosi się do podobieństwa do Scilla – cebulica.

Puschkinia scilloides - puszkinia cebulicowata
Charakterystyczne paskowane kwiaty puszkinii
Wymagania i uprawa

Puszkinia jest rośliną mało wymagającą, polecaną do szerszego rozpowszechnienia w naszych ogrodach. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych jak i lekko ocienionych, ciepłych. Zadowala się przeciętną, przepuszczalną glebą ogrodową. Latem dobrze czuje się na glebie przesuszonej. Doskonale znosi nasze zimy. 

Jest to gatunek bardzo mało wymagający. Po kwitnieniu obcinamy pędy kwiatostanowe, aby nie dopuścić do wytwarzania nasion. Co kilka lat, gdy kwiaty zaczynają drobnieć, wykopujemy cebule po obeschnięciu liści (ok. końca V) i rozdzielamy cebule przybyszowe. Te najmniejsze nie będą kwitły w następnym roku, dlatego warto je oddzielić od większych i wysadzić osobno aby podrosły. Cebule sadzimy do gruntu na początku jesieni.

Puszkinię rozmnażamy przez rozdzielanie cebul przybyszowych co kilka lat. Rośliny nie przycinane po kwitnieniu rdają obfity samosiew.

Zastosowanie

Puszkinia dobrze prezentuje się sadzona w dużych grupach. Szczególnie ładnie wygląda na skalniakach albo obwódkach. Dobrze komponuje się także w ogrodzie naturalistycznym.

Odmiany

`Alba` – odmiana o kwiatach niemal białych, bez wyraźnego paska na listkach okwiatu.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne