Pyracantha coccinea – ognik szkarłatny


Pyracantha coccinea – ognik szkarłatny, ozdobny jest przede wszystkim z owoców

Pochodzenie: Gatunki wyjściowe mieszańców rosną dziko w Europie południowej i Azji.

Opis: W naszych warunkach klimatycznych jest półzimozielonym krzewem. Dorasta średnio do 3 m. Pędy z mocnymi cierniami. Liście ma owalne, sztywne, błyszczące. Liście w silniejsze mrozy brunatnieją i opadają. Kwiaty o niewielkim znaczeniu dekoracyjnym, białe, drobne, zebrane w baldachogrona. Kwitnienie w V-VI. Kwiaty miododajne. Główną ozdobą krzewu są owoce – kuliste, najczęściej pomarańczowe, rzadziej żółte lub prawie czerwone (w zależności od odmiany), podobne do owoców jarzębiny (krewniaczka ognika). Podczas owocowania krzew wygląda jak płonąca plama (stąd nazwa). Owoce są lekko trujące dla ludzi, ale są chętnie zjadane przez ptaki. Pozostają na krzewie nieraz do końca stycznia.

Pyracantha coccinea – ognik szkarłatny, kwiaty

Wymagania: Gatunek dość trudny w uprawie na terenach narażonych na silne mrozy (podobnie jak większość zimozielonych roślin liściastych). Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od mroźnych wiatrów. W mroźne zimy liście szybko zasychają, może też dojść do przemarznięcia całych pędów. Przemarznięte pędy należy wycinać, niestety po cięciu krzewy odrastają bardzo powoli. Ognik ma bardzo wrażliwe korzenie, należy sadzić rośliny doniczkowane. Jest bardzo wrażliwy na parcha (obecnie wiele odmian odpornych) i zarazę ogniową. Dobrze znosi warunki miejskie. Dobrze rośnie nawet na słabych glebach.

Zastosowanie: Doskonale nadaje się na strzyżone i niestrzyżone żywopłoty, ale tylko w miejscach zacisznych, osłoniętych. Można sadzić pojedynczo na trawniku, gdzie tworzy mocny kolorystyczny akcent.

Pyracantha coccinea – ognik szkarłatny, dobrze znosi cięcie

Odmiany:

`Kasan`- owoce pomarańczowo czerwone

`Orange Glow`- owoce pomarańczowo czerwone, odmiana odporna na parcha

`Red Column` – pokrój kolumnowy, owoce czerwone

`Soleil d`Or`- owoce żółte


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne