Quercus – dąb


Dąb to wspaniałe drzewo parkowe

Quercus – dąb to rodzaj drzew lub rzadko krzewów, dorastających do 30-40 metrów. Wytwarzają silny system korzeniowy, dzięki czemu są odporne na wywracanie. Są długowieczne, początkowo rosną bardzo wolno (ok.120 cm w ciągu pierwszych 10 lat). Liście mają najczęściej sezonowe, klapowane.

Kwiaty są jednopienne, wiatropylne, z niepozornym okwiatem, pojawiają się jednocześnie z rozwojem liści. Kwiaty męskie zebrane w cienkie, zwisające kotki, a żeńskie pojedyncze lub w krótkim kłosie. Kwiaty męskie i żeńskie znajdują się na tym samym osobniku (gatunki jednopienne). Owoce to znane wszystkim orzechy zwane żołędziami, osadzone w miseczce.

Kwiaty dębów pojawiają się wiosną

W Polsce rosną dziko 3 gatunki: Q.robur (dąb szypułkowy), Q.petraea (dąb bezszypułkowy) i Q.pubescens (dąb omszony). Najpospolitszym gatunkiem jest dąb szypułkowy, natomiast dąb omszony rośnie jedynie w rezerwacie Bielinek w zachodniej Polsce.W nasadzeniach parkowych i ogrodowych najczęściej sadzony jest obcy gatunek – dąb czerwony (Quercus rubra).

Dęby są nieodłącznym elementem ogrodów historycznych, Krasiczyn
Dęby są drzewami długowiecznymi, często pomnikowymi

Wymagania dębów zależą od gatunku. Najmniejsze wymagania ma amerykański dąb czerwony, nasze dęby rodzime są znacznie bardziej wymagające. Stosowane są przede wszystkim jako drzewa pomnikowe, parkowe i alejowe. W dawnych czasach były chętnie sadzone w parkach dworskich, szczególnie po narodzinach syna. Dobrze znoszą cięcie i nadają się na strzyżone żywopłoty. Kora i liście zawierają garbniki, wykorzystywane w medycynie i kosmetyce. Liście rozkładają się bardzo długo i nie nadają się do kompostowania. Drewno od setek lat jest wykorzystywane w meblarstwie – jest twarde i ciężkie. Drewno dębu po kilkuset latach moczenia w wodzie robi się czarne i twarde jak kamień (tzw. czarny heban). Żołędzie są chętnie zjadane przez zwierzęta leśne, głównie dziki. Utarte żołędzie stanowiły niegdyś surogat czarnej kawy. Owoce są roznoszone i „sadzone” przez sójki, stanowią też ważny element jesiennych ludzików wykonywanych przez dzieci. Rozmnażanie przede wszystkim generatywne (wysiew żołędzi bezpośrednio po zbiorze lub po stratyfikacji).


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne