Quercus petraea, Quercus sessilis – dąb bezszypułkowy


Quercus petraea - dąb bezszypułkowy
Quercus petraea – dąb bezszypułkowy

Quercus petraea – dąb bezszypułkowy to drzewo o kształtnej koronie i liściach przebarwiających się jesienią na żółto i brązowo.

Quercus petraea - dąb bezszypułkowy
Quercus petraea – dąb bezszypułkowy

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w prawie całej Europie, w Polsce znacznie rzadszy od dębu szypułkowego, szczególnie nieliczny w Polsce północno-wschodniej. Jest drzewem dorastającym do ok. 30 metrów. W przeciwieństwie do dębu szypułkowego tworzy wysoko ugałęziony pień, wyraźnie widoczny prawie do wierzchołka. Liście ma w zarysie podobne do dębu szypułkowego – z licznymi okrągłymi klapami, skórzaste, jednak mają one znacznie dłuższy ogonek i są bardziej wydłużone, rozwijają się wiosną jeszcze później niż liście dębu szypułkowego. Żołędzie prawie siedzące, bez szypułki (stąd nazwa), wydłużone ale nie prążkowane.

Wymagania i uprawa: Jest mniej wymagający od dębu szypułkowego, szczególnie w stosunku do gleby – dobrze rośnie nawet na słabych, jałowych glebach. Gatunek wybitnie światłolubny, tylko w młodości znosi niewielkie ocienienie.

Rozmnażanie: Wysiew żołędzi jesienią lub wiosną po stratyfikacji.

Zastosowanie: Zdecydowanie rzadziej stosowany w nasadzeniach parkowych i ogrodowych niż dąb szypułkowy, ale zastosowanie podobne.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne