Quercus robur – dąb szypułkowy

Quercus robur – dąb szypułkowy


Pochodzenie i opis
Quercus robur - dąb szypułkowy, aleja dębowa, Szczecin
Dąb szypułkowy, aleja dębowa, Szczecin

Quercus robur – dąb szypułkowy to jedno z najpiękniejszych naszych drzew, często sadzony jako drzewo pomnikowe.

Jest składnikiem lasów w całej Europie, z wyjątkiem skrajnych terenów północnych i południowych. Rośnie dziko w Polsce. Jest najpopularniejszym gatunkiem dębu. Rośnie na całym obszarze kraju. Tworzy zwarte drzewostany (dąbrowy) lub stanowi domieszkę w lasach liściastych i mieszanych.

Jest to długowieczne, okazałe drzewo, o niskim pniu i szerokiej koronie. Korona w zwarciu jest bardziej strzelista. Kora jest gruba, ciemna, mocno spękana.

Liście są klapowane, krótkoogonkowe lub nawet siedzące. Na jesieni przebarwiają się na brązowo. Część liści pozostaje przez zimę na drzewie. Liście rozwijają się późno wiosną i często cierpią z powodu majowych przymrozków.

Quercus robur - dąb szypułkowy
Dąb szypułkowy – liście

Kwiaty są rozdzielnopłciowe, wiatropylne. Kwiaty żeńskie są małe, kuliste, w kątach liści. Kwiaty męskie są drobne, zwisające w kwiatostanach.

Kwiaty męskie dębu szypułkowego

Owoce to żołędzie, wydłużone, z prążkami, siedzące w głębokiej miseczce. Owoce osadzone na długiej szypułce, stąd nazwa.

Quercus robur - dąb szypułkowy, owoce na długiej szypułce
Dąb szypułkowy, owoce na długiej szypułce
Wymagania i uprawa

Dąb szypułkowy dobrze rośnie i wytwarza kształtne korony jedynie na bardzo dobrych, głębokich i świeżych glebach. Na glebach suchych i jałowych konary wykręcają się i korony są nieforemne.

Jest drzewem światlolubnym, jedynie w młodości jest cienioznośne.

Młode liście są wrażliwe na przymrozki wiosenne. Dąb wytwarza głęboki system korzeniowy i nie znosi przesadzania w starszym wieku. Dobrze znosi cięcie, dlatego nadaje się na żywopłoty.

Zastosowanie

Drzewo pomnikowe, sadzone z okazji ważnych rocznic.

Dawniej w ogrodach przypałacowych sadzono dąb na cześć narodzin syna. Gdy rodziła się córka sadzono lipę.

Jest też cennym drzewem alejowym i parkowym. Jest stosowany na wysokie strzyżone żywopłoty (szpalery). Jednak wtedy już bardzo wcześnie, w szkółce, musi być odpowiednio rozkrzewiany tuż przy ziemi.

Dąb szypułkowy ma też duże znaczenia biocenotyczne. Żołędzie stanowią pokarm dla zwierząt leśnych, np. dla dzików czy sójek. Sójki chowając na zimę żołędzie w ziemi przyczyniają się do wyrastania nowych dębów.

Odmiany:

’Fastigiata’ – odmiana stożkowata, wytwarza bardzo wąską, wrzecionową koronę, przypominającą topolę włoską. Cenna odmiana alejowa produkowana z nasion.

Dęby są nieodłącznym elementem ogrodów historycznych, Krasiczyn
0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne