Rhipsalidopsis – ripsalidopsis, kaktus wielkanocny


Rhipsalidopsis - ripsalidopsis, kaktus wielkanocny
Rhipsalidopsis – ripsalidopsis, kaktus wielkanocny

Rhipsalidopsis jest obecnie bardzo lubianą i modną rośliną kojarzącą się z okresem wielkanocnym. Wydłużający się dzień stymuluje roślinę do intensywnego, długiego kwitnienia.

Pochodzenie: Epifityczny kaktus, rośnie dziko w lasach tropikalnych Brazylii.

Opis: Pędy silnie wydłużone, płaskie, członowane, wzniesione lub zwisające. Kwiaty na wierzchołkach pędów, jaskrawoczerwone. Kwitnie wiosną (stąd nazwa – kaktus wielkanocny) przez okres 2 miesięcy. 

Wymagania i uprawa: Przez cały rok kaktus ten powinien przebywać w pomieszczeniu. Doskonale czuje się na tropikalnym oknie kwiatowym, w towarzystwie storczyków. Stanowisko półcieniste, miejsce ciepłe latem (ok. 20oC), zimą, w okresie zawiązywania pąków kwiatowych niższa (ok. 10oC). Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, szczególnie latem.  Podlewanie w okresie wzrostu intensywne, zimą dopiero po przeschnięciu podłoża. Roślina nie znosi przesuszenia podłoża. W okresie tworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia nie należy rośliny przestawiać ani obracać, bo może zrzucić kwiaty. Gatunek ten jest podobny do Schlumbergery, ale wymaga wyższej temperatury i wilgotności powietrza.

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe (odrywanie członów, które często mają już wytworzone korzenie powietrzne).

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne