Rhododendron flavum, Rhododendron luteum – azalia pontyjska, różanecznik żółty

Rhododendron flavum, Rhododendron luteum – azalia pontyjska


Rhododendron flavum, Rhododendron luteum - azalia pontyjska
Rhododendron flavum, Rhododendron luteum – azalia pontyjska

Rhododendron flavum – azalia pontyjska zachwyca przede wszystkim oszałamiającym zapachem żółtych kwiatów.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko na Kaukazie i Azji Mniejszej, w widnych lasach, zrębach i na polanach. W Polsce rośnie dziko na jednym stanowisku, na Rzeszowszczyźnie, w rezerwacie Kołacznia. Jest objęty ochroną gatunkową. Tworzy niewysoki krzew (do 3 m wysokości), szeroko rozrastający się. Pędy, liście i pąki szorstkie, owłosione, lepkie. Liście sezonowe, jasnozielone, na jesieni przed opadnięciem często przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Kwiaty lejkowate, u gatunku złocisto żółte, silnie, odurzająco pachnące. Zapach ten może być przyczyną zawrotów głowy i omdleń. Kwitnienie w IV-VI, jednocześnie z rozwojem liści lub tuż przed. Gatunek ma kwity żółte, ale istnieje mnóstwo odmian o najróżniejszych barwach. Cała roślina jest trująca, także nektar dla pszczół oraz miód azaliowy.

Wymagania: Znacznie mniej wymagający niż różanecznik. Ponieważ zrzuca liście na zimę, to jest dużo odporniejszy na zimowe wysychanie i przemarzanie. Dużo lepiej od różaneczników znosi stanowisko słoneczne.

Uprawa: Stosunkowo łatwa w uprawie. Ma mniejsze wymagania glebowe i wodne niż różanecznik. Z powodzeniem może nawet być uprawiana w dużych pojemnikach.

Rozmnażanie: Przez odrosty korzeniowe, gatunek przez wysiew nasion (daje samosiew).

Zastosowanie: Do obsadzania ogrodów leśnych, naturalistycznych, wrzosowisk. Świetnie czuje się i wygląda w pobliżu zbiorników wodnych.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne