Rhus typhina – sumak octowiec


Rhus typhina - sumak octowiec
Rhus typhina – sumak octowiec

Rhus typhina – sumak octowiec ma duże pierzaste liście przebarwiające się jesienią na jaskrawe ogniste kolory, amarantowe zbite owocostany.

Pochodzenie: USA i Kanada

Rhus typhina - sumak octowiec, kwiaty
Rhus typhina – sumak octowiec, kwiaty

Opis: Wysoki krzew lub drzewo (do 10 m) o krótkim pniu. Ma płaski, płytki system korzeniowy (starsze rośliny łatwo przewracają się). Gatunek krótkowieczny (20-30 lat). Wydaje bardzo uciążliwe odrosty korzeniowe. Korona płaska, widlasto rozgałęziona. Pędy grube,  mocno owłosione, z grubym rdzeniem i sokiem mlecznym. Pędy przypominają poroże jelenia. Liście pierzastozłożone, listki piłkowane, liczne – od 11 do 31. Kwiaty najczęściej poligamiczne drobne, zielonkawe, zebrane w zbite wiechy na wierzchołkach pędów. Kwitnienie w VI-VII. Owoce – drobne pestkowce, zebrane w piękne, amarantowe zbite wiechy, pojawiają się w VII i zdobią drzewo do wiosny.

Sumak najładniej prezentuje się jesienią
Sumak najładniej prezentuje się jesienią

Wymagania: Stanowisko ciepłe, słoneczne. Gleby przeciętne, nawet zupełnie suche i jałowe. Dobrze znosi duże zasolenie gleby. Odporny na mróz i zanieczyszczenie powietrza.

Zastosowanie: Doskonałe drzewko do zestawień kolorystycznych, szczególnie jesienią. Owoce jadalne, Indianie namaczali owoce w wodzie i otrzymywali kwaskowaty napój – indiańską lemoniadę.

Rozmnażanie: Wysiew nasion po stratyfikacji, na wiosnę. Rozmnażanie wegetatywne – przez odrosty korzeniowe, sadzonki korzeniowe.

Rhus typhina `Dissecta`
Rhus typhina `Dissecta`

Odmiany:

– Dissecta – odmiana strzępolistna, bardzo rozłożysty krzew, o mocno powcinanych liściach.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne