Rośliny Bożego Narodzenia

Rośliny Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie jeszcze niedawno kojarzyło się przede wszystkim z kolorową, świecącą choinką. Świątecznym drzewkiem najczęściej była jodła kaukaska lub coś bliżej nieokreślonego, plastikowego. Dziś, gdy otworzyliśmy się na wszystkie strony świata i wszelakie kultury, roślinnych symboli Bożego Narodzenia znacznie przybyło. A oto niektóre z nich.

Jodła kaukaska - Abies nordmanniana

gatunek wszechobecny na bożonarodzeniowych straganach z choinkami. Nadal choinkowy numer jeden ze względu na niezwykłą trwałość i miękkie igły (łatwa w ubieraniu i rozbieraniu). Za zaletami idzie także cena - jest to chyba najdroższy gatunek na choinkę.

Picea pungens - świerk kłujący

Świerk kłujący, "świerk srebrny"
Picea pungens

gatunek coraz częściej kupowany (szczególnie odmiany o wąskiej koronie - do małych mieszkań). Ma gęsto osadzone, srebrzyste igły, które właściwie w ogóle nie opadają. Niestety igły są tak kłujące, że ozdoby trzeba wieszać w rękawiczkach.

Sosny - Pinus

coraz częściej kupowane ze względu na długie, ładnie nastroszone igły, dość dużą trwałość, a przede wszystkim ze względu na wspaniały, żywiczny zapach. Najczęściej stosowana jest sosna pospolita (Pinus sylvestris) oraz sosna czarna (Pinus nigra).

Jemioła pospolita - Viscum album

bardzo modna obecnie roślina, chętnie wieszana przy suficie. Ma przynieść szczęście i dostatek, a zakochani mogą się pod nią bezkarnie całować. Należy jedynie uważać na białe lepkie kulki (niby jagody), ponieważ łatwo opadają i chętnie przyklejają się do napotkanych po drodze rzeczy. Warto też uważać, aby kulki nie dostały się do buzi dziecka - są lekko trujące, mogą wywołać biegunkę.

Rośliny dnia krótkiego

Gwiazda betlejemska, poinsecja,
wilczomlecz nadobny - Euphorbia pulcherrima

hit ostatnich kilkunastu lat. Od dawna znana na zachodzie i wykorzystywana jako motyw przewodni Bożego Narodzenia. Traktowana jest jako roślina jednoroczna doniczkowa, choć w naturze jest dorodnym krzewem. Dziś także w Polsce jest jedną z najpopularniejszych roślin okresu świątecznego i stanowi motyw zarówno w doniczce, w stroikach jak i na serwetkach, czy kartkach świątecznych. Coraz częściej jest także stosowana jako zieleń cięta do wazonu (uwaga na alergizujący sok mleczny). Po ścięciu pędy należy wstawić początkowo do letniej wody i poczekać aż wypłynie sok.

Ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolium

zimozielony krzew o sztywnych skórzastych kłujących liściach i czerwonych kulistych owocach. Jest motywem przewodnim Bożego Narodzenia w USA, coraz częściej także w Polsce (kartki świąteczne, serwetki).

Róża Bożego Narodzenia,
ciemiernik ogrodowy - Helleborus

Róża Bożego Narodzenia, ciemiernik ogrodowy (Helleborus sp) - bylina kwitnąca w ogrodzie o nietypowej porze - właśnie pod koniec grudnia. U nas jeszcze mało popularna, w Niemczech od dawna jeden z typowych gatunków bożonarodzeniowych. Można go traktować jako kwiat cięty, bądź jako lekko podpędzoną roślinę doniczkową.

Hipeastrum, zwartnica - Hippeastrum x hybrida

wielkocebulowa roślina, którą możemy dziś kupić w każdym większym sklepie w postacie kiełkującej cebuli. W okresie Bożego Narodzenia stojące w cieple hipeastrum zakwitnie wielkimi, dzwonkowatymi kwiatami. Często mylona z amarylisem, który kwitnie latem.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne