Rośliny do małych ogrodów


Mały ogród lub przedogródek to niezwykle trudne, ale i twórcze wyzwanie dla ogrodnika. Wydawać by się mogło, że na niewielkiej powierzchni jesteśmy „skazani” wyłącznie na niskie rośliny kwietnikowe i niektóre, słabo rozrastające się byliny. Nic bardziej mylnego. Wystarczy przejrzeć katalogi szkółkarskie lub odwiedzić centrum ogrodnicze, by przekonać się o bardzo szerokiej ofercie zdrewniałych liliputów, zarówno liściastych jak i iglastych. Warto zainteresować się kolumnowymi odmianami drzew, które wprawdzie rosną wysoko, ale mają tak wąską koronę, że możemy je spokojnie komponować w niewielkich ogrodach. Warto też pomyśleć o gatunkach i odmianach, które mają bardzo powolny wzrost.

Drzewa i krzewy o niewielkich rozmiarach możemy tak dobrać, że przez cały rok będziemy mieli w naszym ogrodzie różnobarwność i zróżnicowanie kształtów. Wielką sztuką jest taki dobór gatunków i ilości  roślin, aby mały ogród nie przytłoczył nas nadmiarem barw i kształtów. Ważne jest też umiejętne wykorzystanie powierzchni i zachowanie odpowiednich proporcji między nasadzeniami roślinnymi a tak zwaną małą architekturą ogrodową.

Ważnymi elementami małego ogrodu są pojemniki. Możemy w nich umieszczać zestawy roślin o różnych wymaganiach glebowych i nawozowych i w ten sposób poszerzyć różnorodność gatunków w naszym ogrodzie. Ponadto pojemniki możemy przestawiać z jednego miejsca w drugie, dzięki czemu nasz ogród może ciągle zmieniać swój wygląd.


0
Rośliny ozdobne