Rośliny wrzosowate


Wrzosy to typowe rośliny na wrzosowiska

Rośliny wrzosowate to grupa roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Są najczęściej krzewinkami lub krzewami, rzadziej drzewami. Większość gatunków wrzosowatych ma liście zimozielone, często drobne, łuskowate lub igiełkowate (choć np. różaneczniki zachwycają liśćmi dużymi i skórzastymi). W naszych ogrodach uprawiane są przede wszystkim dla pięknych kwiatów, często zimozielonych liści, rzadziej dla barwnych owoców. Wiele z nich rośnie dziko w Polsce i ma ogromne znaczenie użytkowe (borówka czarna – jagoda, czerwona, żurawina, bagno) jak i biocenotyczne. Wszystkie gatunki z tej rodziny wchodzą w symbiozę z grzybami (mikoryza). Są głównie roślinami leśnymi oraz bagiennymi.

Calluna vulgaris – wrzos pospolity

Calluna vulgaris - wrzos pospolity

Calluna vulgaris – wrzos pospolity Calluna vulgaris – wrzos pospolity Pochodzenie i opis Calluna vulgaris – wrzos pospolity tworzy późnym latem i wczesną jesienią barwne fioletowe lub białe dywany (wrzosowiska). Wrzos porasta suche lasy europejskie. Jest pospolitym gatunkiem krajowym. Rośnie dziko na ubogich, zakwaszonych glebach. Jest zimozieloną krzewinką. Osiąga wysokość 40-50 cm. Wytwarza cienkie korzenie, …

Calluna vulgaris – wrzos pospolity Więcej…

Rhododendron flavum, Rhododendron luteum – azalia pontyjska, różanecznik żółty

Rhododendron flavum, Rhododendron luteum - azalia pontyjska

Rhododendron flavum, Rhododendron luteum – azalia pontyjska Rhododendron flavum – azalia pontyjska zachwyca przede wszystkim oszałamiającym zapachem żółtych kwiatów. Pochodzenie i opis: Rośnie dziko na Kaukazie i Azji Mniejszej, w widnych lasach, zrębach i na polanach. W Polsce rośnie dziko na jednym stanowisku, na Rzeszowszczyźnie, w rezerwacie Kołacznia. Jest objęty ochroną gatunkową. Tworzy niewysoki krzew …

Rhododendron flavum, Rhododendron luteum – azalia pontyjska, różanecznik żółty Więcej…

Azalie i różaneczniki

Azalie i różaneczniki Azalie i różaneczniki należą do tego samego rodzaju Rhododendron. Seneta w Dendrologii wyróżnił dwa podrodzaje: Eurhodendron (różanecznik) i Anthodendron (azalia). W naszych ogrodach najczęściej spotykamy dwa gatunki: Rhododendron catawbiense (różanecznik katawbijski) oraz Rhododendron flavum (azalia pontyjska). Ich wspólną cechą są wiosenne kwiaty, różnobarwne i często intensywnie pachnące. Oba podrodzaje doskonale nadają się …

Azalie i różaneczniki Więcej…

Erica carnea – wrzosiec krwisty

Erica carnea – wrzosiec krwisty Pochodzenie: Porasta góry południowej Europy. Rośnie dziko na słonecznych ciepłych stokach Alp i Apeninów. Dekoracyjność: Wczesnowiosenne kwiaty. Szeroko się rozrasta i tworzy barwne kępy. Opis: Krzewinka dorastająca do 30 cm. Liście igiełkowate, zebrane po 4 w okółkach, zimozielone. Kwiaty dzwonkowate, różowo-czerwone, wyrastające w kątach liści, osadzone wzdłuż gałązek w baldachogrona. Kwitnienie już w …

Erica carnea – wrzosiec krwisty Więcej…

Leucothoë keiskei – kiścień japoński

Leucothoë keiskei – kiścień japoński Występowanie i opis Leucothoë keiskei – kiścień japoński rośnie dziko w Japonii. Należy do rodziny wrzosowatych, jest więc krewnym wrzosów, wrzośców i krzewów z rodzaju Rhododendron. Kiścień japoński jest niewielkim, szerokim krzewem, dorasta zaledwie do ok. 0,5 metra. Wytwarza długie, łukowato wygięte pędy. Liście są lancetowate, ostro zakończone, skórzaste, zimozielone.  …

Leucothoë keiskei – kiścień japoński Więcej…

Rośliny ozdobne