Rozmnażamy hortensje przez sadzonki


Termin sporządzania sadzonek

Hortensje rozmnażamy przez sadzonki latem. Najlepszy jest termin od połowy VII do początku IX. Młode pędy są wtedy już lekko zdrewniałe – wykonamy z nich sadzonki półzdrewniałe.

Jak robimy sadzonki
Usuwamy dolne i górne liście

Na sadzonki wybieramy tegoroczne, zdrowe, niekwitnące, lekko zdrewniałe u podstawy pędy, z dobrze wykształconymi liśćmi. Długość sadzonki zależy od gatunku i odmiany, ale minimalna długość powinna wynosić 2 węzły (oczka). Jeden węzeł będzie zagłębiony w podłożu i wyda korzenie, a drugi – z liśćmi – będzie przeprowadzał fotosyntezę nad ziemią.

 

Sadzonki różnych gatunków hortensji

Wybrany pęd ścinamy ostrym sekatorem lub nożem tuż pod węzłem. Liście przy dolnym węźle usuwamy. Górne cięcie przeprowadzamy tuż nad węzłem. Liście zostawiamy (będą odżywiać sadzonkę), a jeśli są bardzo duże, a pogoda upalna, to warto blaszkę liściową przyciąć do połowy (ograniczamy w ten sposób transpirację). W ten sposób na sadzonce pozostają 2 liście. Dół sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu dla sadzonek półzdrewniałych i strząsamy nadmiar proszku.

Ukorzenianie sadzonek
Sadzonki zagłębiamy w wilgotnym podłożu

Przygotowujemy pojemniki (doniczki, skrzynki) lub miejsce w inspekcie, tunelu (zagon, parapet). Pojemniki wypełniamy podłożem torfowo-piaskowym (stosunek objętościowy 1:1). Podłoże podlewamy, najlepiej dzień przed sadzonkowaniem (nadmiar wody zdąży odcieknąć).

Sadzonki umieszczamy w podłożu, spryskujemy wodą i przykrywamy folią lub włókniną (przykrycie musi przepuszczać światło).

Sadzonki przykrywamy np. włókniną

Umieszczamy je w miejscu widnym, ale osłoniętym od palącego słońca. Codziennie wietrzymy sadzonki (pod folią, w upalny dzień mogą się po prostu zagotować), ewentualnie zraszamy (ostrożnie, bo nadmiar wody doprowadzi do rozwoju chorób grzybowych i gnicia sadzonek). Prawidłowo pielęgnowane sadzonki powinny się ukorzenić w ciągu 2-4 tygodni.

Dalsza uprawa ukorzenionych sadzonek

Pierwszą zimę ukorzenione rośliny powinny spędzić w miejscu jasnym, ale zabezpieczonym przed mrozem. Jest to największy problem dla amatorów, którzy nie dysponują chłodnym (temp. ok. 5oC), widnym miejscem. Najlepiej sprawdzają się chłodne szklarnie i tunele, a także inspekty. Nie nadają się do tego niestety parapety w naszych ogrzewanych mieszkaniach.

Na wiosnę (III/IV) młode rośliny sadzimy na miejsce stałe.

Więcej na temat sporządzania sadzonek

Sadzonki hortensji krok po kroku

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne