Rudbeckia fulgida – rudbekia błyskotliwa

Rudbeckia fulgida – rudbekia błyskotliwa


Rudbeckia fulgida - rudbekia błyskotliwa
Rudbekia błyskotliwa
Pochodzenie i opis

Rudbeckia fulgida – rudbekia błyskotliwa wytwarza słoneczne kwiaty, zdobiące ogród aż do pierwszych przymrozków. Rośnie dziko na rozległych preriach Ameryki Północnej. Osiąga wysokość 70 cm. Pędy ma sztywne, rozgałęzione, bez tendencji do przewracania się. Liście są jajowate, na brzegach ząbkowane, ciemnozielone, błyszczące.

Kwiatostany są duże i widoczne z daleka. Kwiaty języczkowe są żółte, a rurkowate czarne. Kwitnie długo i obficie w VII-X. Po kwitnieniu na pędzie kwiatostanowym pozostają wypukłe, sztywne i trwałe owoce z nasionami. Na jednym miejscu może rosnąć przez kilkanaście lat.

Wymagania i uprawa

Jest gatunkiem bardzo niewybrednym. Jednak zdecydowanie musi mieć stanowisko słoneczne i ciepłe. Gleba powinna być wilgotna i żyzna, a na glebach uboższych słabiej kwitnie. Jest całkowicie mrozoodporna.

Koniecznie należy rośliny podlewać w czasie długotrwałej suszy. Warto regularnie usuwać przekwitłe pędy kwiatostanowe, co wpływa na dłuższe i obfitsze kwitnienie.

Rozmnażanie

Można dzielić rozrośnięte kępy wiosną lub jesienią po kwitnieniu. Można też wysiewać nasiona. Łatwo daje samosiew.

Zastosowanie

Doskonały gatunek na słoneczne, letnio-jesienne rabaty bylinowe. Rudbekia błyskotliwa szczególnie ładnie wygląda posadzona w dużej grupie. Dobrze się komponuje w ogródkach wiejskich. Może być też wykorzystywana jako kwiat cięty i do suchych bukietów.

Rudbeckia fulgida - rudbekia błyskotliwa
Rudbekia błyskotliwa

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne