Sadzimy cebulowe – przygotowanie miejsca i gleby

Sadzimy cebulowe – przygotowanie miejsca i gleby


Koniec lata i jesień to czas sadzenia cebul i bulw roślin, które będą kwitły przy odpowiednim doborze gatunków i odmian całą wiosnę. Aby uzyskać efekt rodem z Keukenhof warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego miejsca dla roślin cebulowych i przygotowanie gleby pod ich uprawę.

Holandia ma doskonały klimat do uprawy roślin cebulowych

Najbardziej popularne rodzaje roślin wielkocebulowych – tulipany, narcyzy, hiacynty – pochodzą z południa Europy i Azji Mniejszej, z terenów stepowych. Są to więc rośliny wybitnie światłolubne, rosnące na przepuszczalnej glebie. W naturalnym środowisku rośliny te:

  • kwitną wiosną – gdy jest chłodno i wilgotno;
  • przechodzą spoczynek latem – gdy jest sucho i upalnie;
  • ukorzeniają się jesienią – gdy jest chłodno i wilgotno.

W Polsce przybysze ze stepów cierpią z powodu zbyt ciepłej i niedostatecznie wilgotnej wiosny i jesieni. Dużo lepiej służy im nadmorski klimat Holandii, dlatego tam właśnie rozwinęło się cebulowe królestwo. Natomiast doskonale znoszą nasz klimat rośliny cebulowe rosnące u nas dziko, m.in. śnieżyczka przebiśnieg i śnieżyca wiosenna. Gatunki te dobrze rosną w miejscach lekko ocienionych, chłodnych i wilgotnych, a zbyt ciepła wiosna nie jest im straszna, gdyż kończą wegetację wczesną wiosną.

Śnieżyczka przebiśnieg

Mając na uwadze przyzwyczajenia podstawowych roślin cebulowych powinniśmy im zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych tzn.:

  • miejsce dobrze oświetlone i zaciszne,
  • przepuszczalną, gliniasto-piaszczystą glebę. Gleby zwięzłe, długo trzymające wilgoć i zimne koniecznie musimy rozluźnić piaskiem lub odkwaszonym torfem. Z kolei gleby zbyt lekkie, piaszczyste, ubogie w składniki pokarmowe możemy wzbogacić kompostem. Zbyt wysoki poziom wody gruntowej powoduje gnicie cebul, dlatego przed sadzeniem cebul wymagany jest dobry drenaż (gruboziarnisty piasek, żwir, keramzyt).
  • odpowiednie pH – większość roślin cebulowych nie znosi gleb kwaśnych, dlatego przed sadzeniem powinniśmy sprawdzić pH gleby, którą zaplanowaliśmy obsadzić cebulami (optymalne pH to 6,8 – 7,2 czyli od lekko kwaśnego do obojętnego). Glebę zbyt kwaśną należy zwapnować, najlepiej jesienią na rok przed sadzeniem cebul.

Szczególnie starannie przygotowuje się glebę pod plantację cebul przeznaczonych do pędzenia. Mają to być cebule największe (I i II wyboru), zdrowe i nieuszkodzone, dlatego stosuje się dla nich bardzo dokładny plan nawożenia (patrz schemat). W uprawie amatorskiej – „na kwiat” wystarczy zamiast ściśle określonego nawożenia NPK zastosować ogólnie dostępne nawozy wieloskładnikowe.

Nie możemy zapomnieć, że nawet najstaranniejsze dobranie gleby i nawozów na nic się nie zda, jeżeli nie usuniemy bardzo dokładnie chwastów trwałych (zarówno ich części nadziemnych jak i podziemnych). Szczególnie podstępne są perz i podagrycznik, które pozostawione w glebie potrafią w ciągu sezonu zarosnąć całą powierzchnię przeznaczoną pod uprawę cebulowych.

Przygotowanie gleby i nawożenie na przykładzie tulipana przedstawia schemat:


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne