Salvia nemorosa – szałwia omszona

Salvia nemorosa – szałwia omszona


Salvia nemorosa - szałwia omszona
Salvia nemorosa – szałwia omszona

Dekoracyjność: Letnie gęste kwiatostany w różnych odcieniach fioletu.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko na południu Europy i w Azji Mniejszej, w Polsce w wielu miejscach zdziczała. Jest byliną. Dorasta do 80 cm. Tworzy gęste kępy, drewniejące od dołu. Pędy i liście intensywnie ziołowo pachną.  Liście lekko omszone, ząbkowane i karbowane. Kwiaty drobne, wargowe, typowe dla rodziny jasnotowatych, zebrane w długie kłosy. Kwiaty najczęściej  w odcieniach fioletu, ale są też odmiany różowe, karminowe i białe. Kwitnienie w VI-VII, a regularnie przycinana nawet dłużej. Kwiaty są miododajne.

Wymagania: Najlepiej rośnie na stanowisku dobrze nasłonecznionym, ciepłym. Lubi przeciętną, umiarkowanie wilgotną glebę, nie znosi zastoisk wody w glebie. Jest w pełni mrozoodporna.

Uprawa: Bylina łatwa w uprawie. Jedynie w czasie upałów wymaga podlewania, w przeciwnym razie szybko kończy kwitnienie. Jest przysmakiem ślimaków, które potrafią zupełnie ogołocić roślinę. Warto wycinać przekwitnięte kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie. Po głównym kwitnieniu warto roślinę przyciąć, co pobudzi ją do rozkrzewienia i ponownego, choć słabszego kwitnienia jesienią.

Rozmnażanie: Podział rozrośniętych kęp wiosną, sadzonki wierzchołkowe w IV. Wysiew nasion po kwitnieniu, ale otrzymane rośliny mogą mieć kwiaty o „rozmytych” barwach. Łatwo daje samosiew.

Zastosowanie: Doskonały gatunek na obrzeża rabat bylinowych. oraz do obsadzania pojemników. Szczególnie ładnie wygląda w zestawieniach z roślinami o żółtych kwiatach lub liściach.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne