Salvia splendens – szałwia błyszcząca

Salvia splendens – szałwia błyszcząca


Salvia splendens – szałwia błyszcząca
Szałwia błyszcząca
Pochodzenie i opis

Salvia splendens – szałwia błyszcząca rośnie dziko w Brazylii, gdzie jest krzewinką. W warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet do 150 cm! Odmiany uprawne w naszych ogrodach dorastają do wysokości 20 – 60 cm. Należy do tzw. piątki szklarniowej, czyli grupy roślin wysiewanych w terminie zimowym w ciepłych szklarniach. Do grupy tej należą oprócz szałwii błyszczącej – żeniszek meksykański, lobelia przylądkowa, petunia ogrodowa i begonia stale kwitnąca.

Szałwia błyszcząca jest wieloletnią krzewinką, ale u nas traktowana jest jako roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Pędy szałwii drewnieją u nasady, są kanciaste, sztywne i gęsto ulistnione. Liście są jajowate, karbowane.

Kwiaty mają symetrię grzbiecistą. Są zebrane w długie gęste grona, najczęściej czerwone. Te są najładniejsze i najchętniej sadzone. Rzadziej uprawiane są odmiany różowe, fioletowe i białe. Nasiona są dość duże, owalne, ciemnobrązowe (350 – 400 sztuk/1 g).

Wymagania i uprawa

Szałwia błyszcząca wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego. Gleba musi być żyzna, dobrze uprawiona, umiarkowanie wilgotna.

Nasiona wysiewa się w II-III w ciepłych szklarniach. Kiełkowanie nasion przebiega w temperaturze 20 – 25oC. Nasiona kiełkują na świetle, dlatego tylko lekko wklepujemy je w podłoże. Rozsada niechętnie się rozkrzewia, dlatego wskazane jest wykonanie zabiegu uszczykiwania.  Na miejsce stałe sadzimy w V/VI w rozstawie 20 cm x 20 cm – 30 cm x 40 cm (w zależności od odmiany). Rośliny dobrze znoszą przesadzanie nawet w pełni kwitnienia.

Zastosowanie

Jest to podstawowa roślina kwietnikowa kwitnąca na czerwono. Doskonale też komponuje się z innymi gatunkami w pojemnikach. Niższe odmiany sadzi się jako obwódki.

Salvia splendens - szałwia błyszcząca
Szałwia błyszcząca jest mocnym akcentem na kwietniku

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne