Salvia viridis, S. horminum – szałwia powabna

Salvia viridis, S. horminum – szałwia powabna


Salvia viridis (Salvia horminum) - szałwia powabna

Pochodzenie i opis

Salvia viridis, S. horminum – szałwia powabna, szałwia zielona to wyjątkowy gatunek szałwii. Ozdobna jest ona nie z kwiatów lecz z barwnych liści przykwiatkowych. Gatunek ten rośnie dziko na trawiastych  terenach Europy Południowej i Azji. Rośnie tam w miejscach trawiastych, na nieużytkach. Cała roślina charakterystycznie, niezbyt ładnie pachnie.

Szałwia powabna jest rośliną jednoroczną produkowaną z rozsady.

Szałwia powabna dorasta do 70 cm. Wytwarza sztywne, wzniesione, kanciaste pędy. Liście są drobne, owłosione, szare. Kwiaty nie mają znaczenia zdobniczego. Tworzą wierzchołkowe kłosy ukryte w barwnych liściach przykwiatowych.

Liście przykwiatkowe są główną ozdobą szałwii powabnej. Mają kolor różowy, fioletowy, czerwony lub kremowy. Liście mają ciemniejsze żyłkowanie.

Kwitnienie i obecność barwnych liści przykwiatkowych trwa całe lato. Nasiona są owalne, ciemnobrązowe.

Wymagania i uprawa

Jest to roślina mało wymagająca. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Preferuje przepuszczalną, niezbyt żyzną glebę, najlepiej o odczynie obojętnym. Na glebie zbyt urodzajnej nadmiernie wyrasta, pokłada się i słabo wybarwia.

Szałwię powabną rozmnażamy z nasion. Nasiona wysiewamy pod osłonami w III-IV.  Siewki pikujemy 1-2 razy, ponieważ szybko rosną i wymagają dużo miejsca. Rozsadę warto uszczykiwać, co zmusi rośliny do rozkrzewiania, choć nieco opóźni kwitnienie. W maju rozsadę sadzimy na miejsce stałe. Roślina daje obfity samosiew, dlatego warto przycinać przekwitnięte pędy kwiatostanowe. Przyczyni to się też do rozkrzewiania roślin i dłuższego kwitnienia. Gatunek ten można też wysiewać w V do gruntu. Uzyskamy wtedy rośliny kwitnące dużo później i dłużej, nawet do pierwszych jesiennych przymrozków.

Szałwia powabna daje obfity samosiew i łatwo zadomawia się w ogrodzie.

Zastosowanie

Szałwia powabna bardzo ładnie prezentuje się na rabatach i kwietnikach. Najlepiej wygląda posadzona w dużej grupie, dobrze widocznej z daleka. Nadaje się do wiejskich ogródków i nieco dzikich ogrodów naturalistycznych. Stosowana jest też jako kwiat cięty oraz do zasuszania.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne