Sanvitalia procumbens – sanwitalia rozesłana, polegnatka

Sanvitalia procumbens – sanwitalia rozesłana, polegnatka


Sanvitalia procumbens - sanwitalia rozesłana, polegnatka
Sanwitalia rozesłana, polegnatka
Pochodzenie i opis

Sanvitalia procumbens – sanwitalia rozesłana, polegnatka rośnie dziko w Meksyku, gdzie jest byliną. Jest niską rośliną o długich pędach. Dorasta do 10 – 15 cm. Pędy ma silnie rozkrzewione, owłosione i pokładające się. Liście są drobne, bardzo liczne, jajowate.

Sanwitalia rozesłana jest byliną, ale u nas traktowana jest jako roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Kwiaty są zebrane w koszyczki. Kwiatostany są drobne, żółte. Kwitnie obficie przez całe lato. Nasiona są jasnobrązowe, drobne (1000 – 1500 sztuk/1 g).

Sanvitalia procumbens - sanwitalia rozesłana, polegnatka
Drobne kwiatostany sanwitalii rozesłanej
Wymagania i uprawa

Polegnatka wymaga do prawidłowego wzrostu i kwitnienia stanowiska słonecznego. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i żyzna. Rośliny podlewamy systematycznie, nie możemy jednak dopuścić do zalegania wody w glebie, bo korzenie łatwo gniją.

Nasiona wysiewa się w III/IV do zimnego inspektu. Siewki źle znoszą przesadzanie, dlatego najlepiej jest wysiać nasiona do multiplatów, z których rozsada będzie wysadzana bezpośrednio do gruntu. Na miejsce stałe sadzimy w końcu V w rozstawie 25 cm x 30 cm.

Sanwitalię można też rozmnażać z sadzonek pędowych sporządzanych w I-II, ukorzenianych w temperaturze ok. 20oC. Młode rośliny, zarówno wyprodukowane z siewu jak i z sadzonek warto uszczykiwać w celu rozkrzewienia i obfitszego kwitnienia.

Zastosowanie

Świetnie nadaje się na kwietniki i obwódki. Jest cenną rośliną zwisającą do obsadzania pojemników. Można ją też sadzić w ogrodach skalnych. Jest stosowana jako roślina okrywowa.

Sanvitalia procumbens - sanwitalia rozesłana, polegnatka
Polegnatka jest rośliną okrywową i do ogrodów skalnych

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne