Scaevola aemula – scewola wachlarzowata


Scaevola aemula – scewola wachlarzowata
Scaevola aemula – scewola wachlarzowata
Pochodzenie i opis

Scaevola aemula – scewola wachlarzowata ma ozdobne wachlarzowate, bardzo liczne kwiaty. Rośnie dziko na wybrzeżach Australii. Dorasta do 60 cm.

Scewola jest byliną, ale w naszym klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Wytwarza długie zwisające lub płożące się pędy. Pędy są gęsto ulistnione. Liście są drobne, owalne, ząbkowane.

Bardzo oryginalne są kwiaty scewoli. Są one 5-płatkowe, a płatki rozłożone są wachlarzowato. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być fioletowe, niebieskie, różowe, białe, mogą być też dwubarwne, w środku kwiatu znajduje się żółta plamka. Kwitnie całe lato.

Scaevola aemula – scewola wachlarzowata
Scewola wachlarzowata
Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach słonecznych, osłoniętych. Wymaga przeciętnej gleby ogrodowej, ale konieczny jest odczyn kwaśny. Ponieważ najlepsze jest pH 4-5,5 to można zastosować podłoże do rododendronów. Podłoże powinno mieć dostateczną ilość żelaza. Brak żelaza powoduje powstawanie chlorotycznych plam na liściach, a roślina taka kwitnie słabo albo wcale. Do uwsteczniania żelaza, nawet jeżeli jest w podłożu, przyczynia się zbyt wysoki odczyn (lekko kwaśny, obojętny lub zasadowy).

Scewola wymaga regularnego podlewania – niepodlane rośliny rosnące w niewielkich pojemnikach łatwo więdną i usychają.

Scewolę możemy rozmnażać z nasion lub sadzonek.

Nasiona wysiewamy w III pod osłonami. Rozsadę uszczykujemy w celu rozkrzewienia. Sadzimy na miejsce stałe po majowych przymrozkach.

W czasie lata roślinę należy systematycznie podlewać, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Scewola wymaga też regularnego nawożenia, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi, które w składzie mają żelazo.

Przed jesiennymi przymrozkami rośliny wyrzucamy lub wstawiamy do pomieszczenia w celu przezimowania i rozmnożenia. Pomieszczenie powinno być bardzo jasne i chłodne (10-15oC). W czasie zimy ograniczamy podlewanie i przestajemy rośliny nawozić. W marcu, gdy dzień jest już znacznie dłuższy, podnosimy stopniowo temperaturę a rośliny intensywniej podlewamy. Wtedy też całą roślinę mocno przycinamy na kilka centymetrów, dzięki czemu silnie się rozkrzewi. Młode pędy wierzchołkowe możemy wykorzystać do wykonania sadzonek.

Zastosowanie

Jest to doskonała zwisająca roślina przede wszystkim do pojemników na tarasy i balkony. Świetnie prezentuje się w kompozycji jednogatunkowej, jak i w towarzystwie innych roślin pojemnikowych.

Scaevola
Fioletowa i biała scewola w kompozycji.

2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne