Późne lato – sierpień


Na sierpniowej rabacie królują jeżówki i rudbekie

Sierpień to najgorętszy miesiąc w roku. Teraz możemy się spodziewać największych upałów i idącego w ślad za nimi rozleniwienia. Sierpień to także czas lekkiego spowolnienia wzrostu roślin ozdobnych (chyba też rozleniwienia). Ogród ozdobny w sierpniu zachwyca niesamowitym przepychem bylin letnich z rodziny astrowatych – kwitną rudbekie, jeżówki, gailardie, nachyłki, języczki, margerytki, wczesne dalie. Zaczynają też kwitnąć floksy wiechowate, nawłoć, dzielżany. Ogród zamienia się w istną kwietną łąkę, którą łapczywie odwiedzają motyle, pszczoły, trzmiele, zawisaki i mnóstwo podobnego towarzystwa.

Lilie to nieliczne sierpniowe rośliny cebulowe

Późne lato nie obfituje w rośliny cebulowe. Przede wszystkim kwitną lilie – orientalne, tygrysie oraz eukomisy i błonczatki.

Krzewy też mają już za sobą pełnię kwitnienia. Teraz pierwsze skrzypce grają hortensje, róże, buddleje, późne tawuły oraz pnącza: powojniki oraz milin.

Żywopłoty i trawniki też trochę zwolniły, Nie trzeba ich tak często przycinać, a trawnika wręcz nie należy kosić w największe upały.

Cóż, wypada położyć się na hamaku w cieniu gruszy, popijać wodę z miętą i upajać się widokami i zapachami środka wakacji.

0
Rośliny ozdobne