Rośliny do ogrodów skalnych


Rośliny do ogrodów skalnych to specyficzna grupa roślin wywodzących się z wysokich partii gór, często rosnących niemal bezpośrednio na skałach, bądź na łąkach górskich. Są to najczęściej rośliny niskie, żeby nie powiedzieć brzydko – skarłowaciałe. Jest to ich zabezpieczenie przed bardzo silnymi górskimi wiatrami (kto był choć raz, nawet latem w wysokich górach, to wie o czym piszę!). Ponadto typowe rośliny skalne mają nawoskowane, pokryte kutyną liście i pędy, co chroni je przed wysychaniem (ostre słońce plus silne wiatry). Owłosienie roślin górskich to też nie tylko ozdoba – jest to futerko ochraniające przed mrozem i wiosennymi przymrozkami. Typowe gatunki górskie są też często napompowane wodą (żeby nie powiedzieć – nadęte), tak na wszelki wypadek, gdyby miały za bardzo wyschnąć (taką grupę roślin nazywamy sukulentami).

Często słyszę opinie, że rośliny górskie nie mają żadnych wymagań – rosną byle gdzie, nawet na skale, nie potrzebują wody, nie boją się mrozu. Osobiście nie znam rośliny, która nie miałaby żadnych wymagań!!! Spróbujcie posadzić roślinę górską w błotnistym miejscu nad oczkiem wodnym w cieniu. Po kilku dniach stwierdzicie, że jednak ta roślina ma jakieś wymagania.

Typowe skalniaki należą do roślin trudnych w uprawie i lepiej zostawić je specjalistom-koneserom. Największy problem sprawia bowiem przygotowanie odpowiedniej gleby (jałowy żwir, gruz z dodatkiem piasku, dobry drenaż, odpowiednie pH) oraz zabezpieczenie przed gniciem w czasie silnych opadów oraz zimą (tworzenie specjalnych daszków z szyb lub kamieni). Przy zbyt zasobnym podłożu, w łagodnych warunkach niżowych rośliny skalne mają tendencje do wyciągania się i zatracania górskiego charakteru (a to jest w nich przecież najpiękniejsze).

Dla amatorów pozostają rośliny łatwiejsze w uprawie, choć niekoniecznie górskie. Ich wadą jest często bujny wzrost i ekspansywność, dlatego wymagają ciągłego pilnowania z sekatorem w ręku (rozchodniki, rogownica, smagliczka skalna, płomyk szydlasty). Potrafią one w krótkim czasie zarosnąć nasz skalniak tak, że w ogólne nie widać kamieni ani innych roślin.

 Pamiętaj!  Skalniak = skały + rośliny, a nie same rośliny!


0
Rośliny ozdobne