Sophora japonica (Styphnolobium japonicum) – perełkowiec japoński, sofora, szupin

Sophora japonica – perełkowiec japoński


Sophora japonica - perełkowiec japoński, owoce jak perełki
Sophora japonica – perełkowiec japoński, owoce jak perełki

Dekoracyjność: Ładne ciemnozielone liście, które pozostają na drzewie do listopada i opadają nie zmieniając barwy, pachnące białe późno letnie kwiaty, ciekawe „perełkowe” owoce, odmiany o ciekawym zwisającym pokroju.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Chinach i Korei. Jest drzewem o bardzo szerokiej, regularnej koronie. Ma zielone pędy i pierzastozłożone liście podobne do liści robinii akacjowej. Liście są błyszczące i ciemnozielone z wierzchu, od dołu sine, owłosione. Liście rozwijają się późno na wiosnę i bardzo późno opadają (XI).

Sophora japonica `Pendula` - perełkowiec japoński odm. zwisająca
Sophora japonica `Pendula` – perełkowiec japoński odm. zwisająca

Kwiaty białe, zebrane w wiechy, kwitnienie w VII-VIII, jedna z najpóźniej kwitnących roślin drzewiastych, w związku z tym cenna roślina miododajna. Szczególnie ozdobne są owoce – mięsiste strąki z wyraźnie widocznymi nasionami położonymi między przewężeniami w strąku (wygląda to jak perełki nanizane na nitkę). Owoce dojrzewają w X, u nas rzadko i tylko po długim i ciepłym lecie. Owoce pojawiają się na kilkudziesięcioletnich osobnikach. Cała roślina jest trująca, ale także lecznicza, szczególnie w medycynie chińskiej dzięki zawartości w tkankach rutyny (ma właściwości antyutleniające, uszczelnia naczynia krwionośne).

Wymagania i uprawa: Wymaga miejsca słonecznego, zacisznego i ciepłego. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i głębokich choć jest bardzo tolerancyjny w stosunku do gleby. Dobrze znosi warunki miejskie – zanieczyszczone powietrze i zasoloną glebę. Niestety nie jest w pełni mrozoodporny, szczególnie młode osobniki, dlatego w Polsce jest gatunkiem amatorskim.

Rozmnażanie: Wysiew skaryfikowanych nasion wczesną wiosną pod szkłem lub w połowie maja do gruntu (siewki są uszkadzane przez przymrozki), przez sadzonki zielne w VII.

Zastosowanie: U nas drzewo amatorskie sadzone pojedynczo w dużych parkach i w ogrodach botanicznych. Na południu Europy cenne drzewo alejowe, bardzo chętnie sadzona odmiana zwisająca. Roślina miododajna i lecznicza.

`Pendula` – odmiana zwisająca, dorastająca do 8 metrów. Pięknie wygląda sadzona pojedynczo w dużych parkach, szczególnie nad wodą lub na dużych trawnikach.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne