Strelitzia reginae – strelicja królewska, rajski kwiat, rajski ptak


Strelicja królewska (Strelitzia reginae)
Strelitzia reginae – strelicja królewska
Pochodzenie i opis

Strelitzia reginae – strelicja królewska, rajski kwiat ,rajski ptak to jedna z najpiękniejszych i najoryginalniejszych roślin ciętych oraz doniczkowych. Nazywana jest rajskim kwiatem ze względu na barwny i wyjątkowy kwiatostan. Jest kuzynką bananowca, ma bardzo podobne do niego, duże, ozdobne liście.

Strelicję wykorzystuje się na kwiat cięty. Jej kwiatostany są bardzo trwałe, w wazonie mogą przetrwać nawet miesiąc. Liście stosowane są jako zieleń cięta. Można też uprawiać strelicję w doniczkach jako roślinę do dekoracji pomieszczeń.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae)
Długoogonkowe liście strelicji

Strelicja rośnie dziko w Afryce Południowej nad brzegami rzek. Dorasta do 2 m wysokości. Ma grube, mięsiste, kruche korzenie i długoogonkowe liście wyrastające bezpośrednio z korzeni. Liście są podłużne, duże, z wyraźną nerwacją i są obok kwiatów elementem dekoracyjnym rośliny. Strelicja nie tworzy łodygi.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae)
Zgrubiałe korzenie strelicji

Najciekawszy u strelicji jest kwiatostan. Długie pędy kwiatostanowe wyrastają, podobnie jak liście, bezpośrednio z korzeni. Kwiatostan pojawia się na poziomej, łódeczkowatej pochwie liściowej. Działki kielicha kwiatów są pomarańczowe lub żółte (w zależności od odmiany), a płatki wąskie, niebieskie. Równie ciekawie wyglądają nasiona strelicji – są podobne do groszku przystrojonego w żółty pióropusz. Strelicja kwitnie w dobrych warunkach od IX do IV, najobficiej zimą.

Wymagania

Jak przystało na afrykańską roślinę z otwartych przestrzeni, strelicja wymaga do prawidłowego rozwoju bardzo dobrego oświetlenia oraz przepuszczalnego, lekko kwaśnego podłoża. Strelicja ma duże wymagania cieplne w okresie rozwoju wegetatywnego (20-25oC) oraz nieco niższe podczas tworzenia pąków kwiatowych (15-17oC). Stosunkowo dobrze znosi niskie temperatury, choć dłuższe okresy kilkustopniowej temperatury negatywnie wpływają na kwitnienie.

Strelicja lubi regularne podlewanie, szczególnie w okresie tworzenia kwiatów. Najlepiej reaguje na podlewanie rzadsze, ale obfite. Jest żarłoczna, dlatego zasilamy ją systematycznie w okresie intensywnego rozwoju liści, w IV-V (głównie nawozami z dużą ilością azotu) i oraz zawiązywania pędów kwiatostanowych, późnym latem (najlepiej nawozem do roślin kwitnących – więcej P i K, mniej N) średnio raz w tygodniu. W okresie jesienno-zimowym nawozimy co 2 tygodnie.

Uprawa

Strelicja jest stosunkowo mało wymagająca. Przesadzamy ją co kilka lat, dopiero gdy korzenie zupełnie przerosną doniczkę. Strelicja lepiej kwitnie, gdy korzenie mają przyciasną doniczkę. Gdy roślinę przesadzimy do większej doniczki, to może nie kwitnąć nawet kilka lat, aż do czasu, gdy korzenie znów wypełnią pojemnik.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae)
Przerośnięte korzenie strelicji świadczą o konieczności przesadzenia

Strelicja w ciągu roku przechodzi:

  • intensywny wzrost wegetatywny (IV-IX),
  • odpoczynek (X-XII),
  • obfite kwitnienie (I-IV).

Okres rozwoju liści to czas intensywnego podlewania i nawożenia, głównie azotowego. W tym czasie utrzymujemy wysoką temperaturę powietrza i podłoża (ok. 20-25oC). Rośliny doniczkowe możemy wystawić na słoneczny, zaciszny taras.

W okresie spoczynku obniżamy temperaturę do 15oC (trudne zadanie w ogrzewanych zimą mieszkaniach!). Ograniczamy podlewanie do minimum i dbamy o jak najlepsze oświetlenie rośliny. Odpowiednie warunki w okresie spoczynku wywołają kwitnienie rośliny. Może się zdarzyć, że lato jest na tyle sprzyjające, iż strelicja zacznie kwitnąć już na początku jesieni i kwitnie aż do wiosny. Oczywiście wtedy zmuszanie rośliny do spoczynku jest bezsensowne.

Okres kwitnienia to czas, kiedy znowu zwiększamy częstotliwość podlewania i zmieniamy nawóz na ten do roślin kwitnących, z większą ilością potasu i fosforu. Kwiaty utrzymują się na roślinie około miesiąca. Pędy z przekwitniętymi kwiatostanami delikatnie wyrywamy, żeby nie szpeciły rośliny.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne