Terminy sadzenia krzewów liściastych

Terminy sadzenia krzewów liściastych


Terminy sadzenia krzewów liściastych uzależnione są przede wszystkim od grupy roślin (o liściach sezonowych czy zimozielone) oraz od sposobu uprawy w szkółce (w gruncie czy w

Sadzenie krzewów o liściach sezonowych

Najlepszym terminem jest czas od drugiej połowy października do końca listopada, po opadnięciu liści. Rośliny zakończyły już wtedy wegetację, a gleba nie jest jeszcze zamarznięta. W tym czasie najczęściej jest dużo wody w glebie, a gleba jest na tyle ciepła, że system korzeniowy krzewów zdąży jeszcze zabliźnić rany, a nawet wydać młode korzenie.

Można też sadzić bezlistne krzewy wiosną, ale istnieje wtedy niebezpieczeństwo zbyt wczesnego wybicia liści i utraty przez nie wody. Ponadto wiosną mogą zdarzyć się okresy niedoboru wody i trzeba wtedy krzewy intensywnie podlewać. Wiosną wskazane jest natomiast sadzenie roślin trudno regenerujących system korzeniowy i wrażliwych na mrozy (wawrzynek wilczełyko, magnolia, milin, powojniki ).

Sadzenie krzewów zimozielonych

Ta grupa krzewów nie zrzuca liści na zimę i w każdej porze roku blaszki liściowe intensywnie parują. Dlatego też termin sadzenia należy dostosować tak, aby rośliny zdążyły się dobrze zakorzenić przed zimą. Wtedy będą mogły bez problemów pobierać wodę zimą, kiedy liście normalnie parują (transpirują). Zasadniczo wyróżnia się dwa terminy sadzenia krzewów zimozielonych: późne lato – koniec sierpnia (szczególnie iglaki) oraz wiosna – do końca kwietnia.

Sadzenie krzewów bez bryły korzeniowej (z gołym korzeniem, kopanych)

Ten sposób prowadzenia roślin w szkółce jest polecany zasadniczo tylko dla krzewów o liściach sezonowych. Termin sadzenia – w okresie bezlistnym (późną jesienią i wczesną wiosną). Krzewy zimozielone nie powinny być produkowane w gruncie, ponieważ mają wrażliwszy system korzeniowy i znacznie gorzej się przyjmują.

Sadzenie krzewów z bryłą korzeniową (w workach jutowych, w pojemnikach)

W pojemnikach można produkować wszystkie krzewy i wszystkie można wysadzać w czasie całego okresu wegetacyjnego. Jest to materiał droższy niż kopany.  Dlatego też do sadzenia większej ilości krzewów (np. żywopłotowych) lub krzewów bez problemu korzeniących się warto kupić materiał z gołym korzeniem. W pojemnikach powinny być natomiast produkowane i z nich wysadzane rośliny zimozielone (a przede wszystkim iglaki).

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne