Terminy wysiewu roślin jednorocznych z rozsady

Terminy wysiewu roślin jednorocznych z rozsady


Wysiew zimowy wymaga ciepłych i dobrze oświetlonych szklarni.
Wysiew zimowy wymaga ciepłych i dobrze oświetlonych szklarni.

Terminy wysiewu roślin jednorocznych z rozsady nakładają na ogrodnika obowiązek posiadania osłoniętych, ciepłych, dobrze oświetlonych pomieszczeń. Produkcja rozsady w mieszkaniach, na parapetach nie jest zalecana ze względu na ogromny niedobór światła, szczególnie w miesiącach zimowych. Dlatego też ważne jest posiadanie inspektu lub szklarni.

Termin zimowy

Wysiewy rozpoczynamy już zimą, w styczniu – lutym. W tym czasie wysiewamy nasiona gatunków o szczególnie długim okresie wegetacyjnym (begonia stale kwitnąca) i wymagającym dużo ciepła i światła do wschodów. Gdybyśmy te rośliny wysiali wprost do gruntu, pod koniec kwietnia. to nie zdążyłyby zakwitnąć w naszych ogrodach, albo zmarzłyby podczas majowych przymrozków. Domowa produkcja gatunków przedstawionych w tabeli pod terminem zimowym jest bardzo trudna, a wyprodukowane rośliny mają niewielką wartość dekoracyjną (są wyciągnięte, słabe, późno i mało obficie kwitną lub nie kwitną wcale). Dlatego też polecałabym produkcję tych gatunków zaawansowanym ogrodnikom lub osobom posiadającym doświetlaną szklarnię.

Terminy wiosenne

Kolejne terminy wysiewu są już „bardziej dla ludzi”. W marcu-kwietniu dni są już znacznie dłuższe, a operacja słoneczna znacznie intensywniejsza. Całkiem dobrze udają się już parapetowe wysiewy, wymienione w tabeli gatunki mają większe i odporniejsze siewki, a ich produkcja jest przyjemnością, a nie ciągłym zmaganiem.

Terminy i temperatury wysiewu nasion roślin jednorocznych pod osłonami przedstawia tabela

Terminy wysiewu roślin jednorocznych z rozsady


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne