Thymus serpyllum – macierzanka piaskowa

Thymus serpyllum – macierzanka piaskowa


Thymus serpyllum - macierzanka piaskowa
Thymus serpyllum – macierzanka piaskowa

Dekoracyjność: Macierzanki nie powinno zabraknąć w żadnym ogródku, zarówno w skalnych partiach, na rabacie bylinowej jak i na obwódkach. Rośnie szybko, więc na piękny efekt nie trzeba długo czekać. Jest to gatunek bardzo ceniony i chętnie sadzony ze względu na zadarniający pokrój, zimozielone, pachnące liście oraz bujne i długie kwitnienie. Zapach jest szczególnie mocny w gorące letnie dni i zwraca uwagę nie tylko ludzi, ale i pszczół. Macierzanka może być uprawiana nawet przez początkujących ogrodników, gdyż nie jest rośliną kapryśną ani delikatną.

Pochodzenie i opis: Gatunek rodzimy, rośnie dziko w suchych, piaszczystych lasach. Jest to krzewinka. Wysokość do 5 cm. Tworzy niski, zwarty, zimozielony kobierzec. Pędy u nasady zdrewniałe. Liście bardzo drobne, ciemnozielone. Obecność olejków eterycznych w tkankach macierzanki powoduje, że cała roślina intensywnie, bardzo przyjemnie pachnie. Kwiaty od różowych przez fioletowe do białych, w zależności od odmiany. Kwitnienie w V-IX. Szybko zadarnia przeznaczone dla niej powierzchnie.

Wymagania: Stanowisko nasłonecznione. Gleba niezbyt żyzna, raczej sucha, dobrze przepuszczająca nadmiar wody (nie znosi gleb podmokłych), kwaśna. Odporna na mróz.

Rozstawa: 10-20 cm.

Uprawa: Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Aby zachować zwarty pokrój należy macierzankę intensywnie ciąć. Można przeprowadzić dwa silne cięcia – wiosenne oraz po kwitnieniu, najlepiej jednak przycinać ją regularnie, choć nieznacznie w ciągu całego okresu wegetacji.

Rozmnażanie: Przez sadzonki wierzchołkowe z rocznych, półzdrewniałych pędów w VII-VIII. Przez podział kęp wiosną. Z nasion wysiewanych wiosną lub w VII-VIII.

Zastosowanie: Do ogródków skalnych do zadarniania wolnych miejsc między płytami i kamieniami, na obrzeżach rabat, do ogródka ziołowego w pojemnikach. Szczególnie dobrze prezentuje się na dużych powierzchniach. Popularna roślina przyprawowa (tymianek) i lecznicza (działa bakteriostatycznie). W starożytności stosowany był m.in. jako kadzidło i środek do balsamowania zwłok. Roślina miododajna.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne