Tilia platyphyllos – lipa szerokolistna


Opis: Drzewo dorastające do 30 m. wysokości, z piękną kształtną koroną i licznymi konarami od samego dołu. U starszych okazów dolne gałęzie zwieszają się do ziemi. Rośnie szybciej niż lipa drobnolistna. Liście większe i szersze niż u lipy drobnolistnej. Podstawa liści widocznie asymetryczna. Od spodniej strony gęsto owłosione wzdłuż nerwów (włoski białe), obustronnie zielone. Ogonki liściowe owłosione. Kwiaty zebrane po 2-3 w wierzchotki, kwitnienie już od czerwca (najwcześniej kwitnąca lipa, ok. 2 tygodnie

wcześniej niż lipa drobnolistna). Owoce kuliste, wyraźnie żeberkowane, owłosione.
Występowanie: Europa środkowa i południowa, Iran. W Polsce rośnie dziko na południu, w górach do 900 m.n.p.m., głównie na Wyżynie Małopolskiej, w Górach Świętokrzyskich i na Podhalu. Jest dużo rzadsza niż lipa drobnolistna.
Wymagania: Wrażliwa i wymagająca. Wymaga gleb żyznych i stale wilgotnych. Nie znosi suszy, upału i zanieczyszczonego powietrza. Jest gatunkiem ciepłolubnym. W czasie długotrwałej suszy liście przedwcześnie żółkną i opadają.
Zastosowanie: W związku z dużymi wymaganiami nie nadaje się do sadzenia w miastach, szczególnie wzdłuż ulic. Doskonała do tworzenia alei parkowych i jako soliter na trawniku. Gatunek miododajny.