Trollius x cultorum – pełnik ogrodowy

Trollius x cultorum – pełnik ogrodowy


Trollius x cultorum – pełnik ogrodowy
Trollius x cultorum – pełnik ogrodowy

Pochodzenie i opis: Gatunek mieszańcowy pochodzący ze skrzyżowania T.asiaticus, T.chinensis i T.europaeus, pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Rośnie dziko na wilgotnych łąkach. Wysokość 40-70 cm. Tworzy  krzaczastą kępę. Liście dłoniaste, głęboko wcinane. Liście stopniowo zanikają po kwitnieniu. Kwiaty żółte do pomarańczowych, prawie kuliste, osadzone na wierzchołku wzniesionego pędu kwiatostanowego. Kwitnienie w V-VI. Cała roślina jest trująca.

Trollius x cultorum – pełnik ogrodowy
Trollius x cultorum – pełnik ogrodowy

Wymagania: Stanowisko słoneczne (nie znosi miejsc zacienionych), ale chłodne i wilgotne. Gleba dość wilgotna i dobrze trzymająca wilgoć, np. torfowo-gliniasta z domieszką ziemi liściowej.

Uprawa: Obficie podlewać, szczególnie w V, gdy rośliny zaczynają intensywnie rosnąć oraz w czasie suszy. Pełniki łatwo wyczerpują glebę z substancji pokarmowych, dlatego należy obficie zasilać już w drugim roku po posadzeniu. Dobre rezultaty daje ściółkowanie roślin rozłożonym obornikiem albo kompostem, można też zasilać Florovitem. Po kwitnieniu warto pędy przyciąć u podstawy, co pobudza rośliny do ponownego wzrostu i kwitnienia.

Rozstawa: 30-40 cm

Rozmnażanie: Podział starszych egzemplarzy wczesną wiosną, zaraz po ukazaniu się liści, ale przed ukazaniem się pędów kwiatowych, albo latem po kwitnieniu. Gatunki botaniczne można rozmnażać przez wysiew nasion zaraz po zbiorze. Nasiona kiełkują po przemrożeniu na wiosnę (V).

Trollius chinensis - pełnik chiński 'Golden Queen'
Trollius chinensis – pełnik chiński 'Golden Queen’

Zastosowanie: Do sadzenia w małych grupach, na wilgotne rabaty, na brzegi zbiorników wodnych, na kwiat cięty. Nie zaleca się sadzenia pełnika na brzegu rabaty, gdyż liście zanikają i pozostają brzydkie dziury na rabacie.

Obecnie znacznie chętniej jest sadzony gatunek Trollius chinensis – pełnik chiński, szczególnie jego ognista odmiana `Golden Queen`


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne