Tulipany botaniczne

Tulipany botaniczne


Tulipany botaniczne to miniaturowe tulipany o wczesnowiosennych kwiatach. Ma się wręcz wrażenie, że wychodząc z ziemi od razu kwitną. Nie sposób przejść obok nich obojętnie – są niemal jedynym barwnym akcentem obok białych śnieżyc i przebiśniegów.

To grupa wyjątkowo pięknych, choć nieraz niepozornych gatunków lub mieszańców wywodzących się w prostej linii od gatunków dzikich. Gatunki te pochodzą przede wszystkim z obszaru Azji Środkowej – ze stepów i skalistych gór. Są to najczęściej gatunki i odmiany stosunkowo niskie (wiele z nich nie przekracza 15-20 cm), jedne z najwcześniej kwitnących (zaczynają kwitnąć nawet pod koniec III), często ich atutem są także barwne liście.

Kwiaty wielu gatunków i odmian są wyjątkowo duże, jak na tak niepozorne rośliny. Płatki kwiatów są zaostrzone, w odróżnieniu od zaokrąglonych płatków tulipanów mieszańcowych.

Tulipany botaniczne są doskonałe do sadzenia pojedynczo lub w większych grupach, na rabaty, do ogrodów skalnych, na naturalizowane trawniki, do obsadzania pojemników. Rzadziej od pozostałych grup tulipanów stosowane są na kwiat cięty.

Ogromną zaletą tulipanów botanicznych jest wytrzymałość na niekorzystne warunki pogodowe oraz odporność na choroby i szkodniki. Ich cebule mogą kilka lat pozostawać w jednym miejscu bez wykopywania.

Tulipany botaniczne uprawia się podobnie jak mieszańcowe. Gatunki i odmiany botaniczne są doskonałym tulipanowym uzupełnieniem w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny i powinny na stałe zagościć w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Przegląd grup odmianowych tulipanów botanicznych


Tulipany Greiga

Wyprodukowano szereg odmian, wywodzących się od tulipana Greiga (Tulipa greigii). Tulipany z tej grupy są niskie (15-30 cm), o nieproporcjonalnie dużych kwiatach i bardzo oryginalnych paskowanych liściach. Kwitnienie przypada na IV. Pięknie wyglądają w ogrodach skalnych, a także na wiosennych rabatach.


Tulipany Fostera

Odmiany tej grupy wywodzą się od tulipana Fostera (Tulipa fosteriana). Są one nieco wyższe (30-40 cm), kwitną wcześnie, bo już w III/IV. Kwiaty są bardzo duże, w pełnym słońcu mocno się otwierają. Liście mają tendencję pokładania się po ziemi.


Tulipany Kaufmanna

Najwcześniej kwitnąca grupa tulipanów botanicznych, kwitną już w III. Są to gatunki niskie (15-25 cm), o bardzo dużych kwiatach na stosunkowo krótkich pędach kwiatostanowych. Kwiaty często dwubarwne, z charakterystyczną trójkątną plamką na zewnętrznych płatkach. Płatki zwykle spiczasto zakończone, rozchylające się szeroko na słońcu. Kwiaty wyglądają zupełnie inaczej stulone niż rozłożone w pełnym słońcu. Liście szerokie, z brązowymi smugami. Odmiany z grupy Kaufmanna mogą kilka lat rosnąć w jednym miejscu. Doskonale nadają się na wiosenne rabaty i do ogrodów skalnych.


Inne gatunki

Tulipa humilis (T. pulchella)- tulipan niski – rośnie dziko w Kaukazie, Syrii, Turcji, Izraelu i Iranie, porasta skaliste zbocza gór. Jeden z najniższych tulipanów, dorasta do wysokości 10-15 cm. Liście ma wąskie, kwiaty drobne, najczęściej w odcieniach różu i czerwieni. Kwitnie w III/IV. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych.


Tulipa tarda (T. dasystemon) – tulipan późny –  niski gatunek tulipana, dorasta do 15 cm. Należy do tulipanów wielokwiatowych – na jednym pędzie kwiatostanowym rozwija się do 8 kwiatów. Kwiaty rozchylają się w pełni tylko w czasie słonecznej pogody, są stosunkowo duże, pachnące, żółte z białymi końcówkami. Kwitnienie w III-IV. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, do niewielkich pojemników, a także do ogrodów naturalistycznych.


Tulipa turkestanica – tulipan turkiestański –  rośnie dziko w środkowej Azji. Dorasta do 25 cm. Wytwarza wątłe, przewisające pędy i wąskie liście okryte sinym nalotem. Należy do tulipanów wielokwiatowych, na jednym pędzie kwiatostanowym może wyrosnąć do 12 kwiatów. Kwiaty są drobne, białe z żółtym środkiem, otwierają się przy słonecznej pogodzie. Kwitnienie w III/IV. Stosowany w ogrodach skalnych i naturalistycznych, najlepiej wygląda w niewielkich grupach.


Tulipa urumiensis – tulipan irański –  rzadziej uprawiany, nieco podobny do tulipana późnego. Dorasta zaledwie do 15 cm, tworzy kępę trawiastych liści, z której wyrastają pędy z 1-2 kwiatami. Kwiaty gwiazdkowate, żółte, delikatnie pachnące. Kwitnie w IV. Zastosowanie podobne jak większości tulipanów botanicznych – w ogrodach skalnych, pojemnikach, na brzegach wiosennych rabat.


Tulipa kolpakowskiana – tulipan Kolpakowskiego –  rzadko spotykany w naszych ogrodach, sadzony głównie w ogrodach skalnych, gdyż preferuje mocno przepuszczalne, żwirowe podłoże (pochodzi z gór Azji Środkowej) oraz słoneczne stanowisko. Kwiaty ma drobne, żółte z różowawym odcieniem zewnętrznych płatków. osadzone są po 1-3 na pędzie. Kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni, zamykają się na noc i w pochmurne dni. Kwitnie w III-IV.


 

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne