Verbena bonariensis – werbena patagońska, werbena argentyńska

Verbena bonariensis – werbena patagońska


Verbena bonariensis – werbena patagońska
Verbena bonariensis – werbena patagońska

Dekoracyjność: Zwiewna, elegancka bylina o wdzięcznych fioletowych kwiatach przyciągających motyle. Szczególnie modna na zachodzie Europy, w Polsce jeszcze mało znana.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w lasach Ameryki Południowej. Jest byliną, którą w naszych warunkach klimatycznych traktujemy jako roślinę jednoroczną. Dorasta do ok. 1,5 m, jest ozdobna z licznych drobnych fioletowych kwiatów zebranych na szczytach pędów w baldachy. Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie lata i trwa do późnej jesieni. Pędy są silnie rozgałęzione, słabo ulistnione.

Wymagania i uprawa: Wymaga stanowiska w pełni nasłonecznionego, ciepłego, najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych. Dobrze znosi suszę i upały. W czasie przebywania na miejscu stałym nie wymaga specjalnych zabiegów uprawowych, poza rutynowym podlewaniem w czasie długich okresów suszy i odchwaszczania. Nasiona wysiewamy zimą (II). Nasiona kiełkują długo (nawet miesiąc) i bardzo nieregularnie. Do gruntu rozsadę sadzimy po 15 maja. U nas traktowana jako roślina jednoroczna. Można też ją przechowywać przez zimę w zabezpieczonym przed mrozem i jasnym miejscu, a na wiosnę mocno przyciąć (podobnie jak pelargonie), ale jest to mało opłacalne i nie zawsze się udaje.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion lub przez sadzonki zielne pobierane późnym latem i przechowywane zimą w jasnym pomieszczeniu. Daje obfity samosiew, więc mamy szansę mieć tę roślinę co roku w ogrodzie.

Zastosowanie: Doskonała roślina kwietnikowa, sadzona na brzegach kwietników, rabat, pojemników. Świetnie prezentuje się z innymi roślinami letnimi, szczególnie kwitnącymi na pomarańczowo i żółto (aksamitki, nagietki). Cenna roślina przyciągająca motyle.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne