Viburnum carlesii – kalina koreańska
Pochodzenie i opis

Viburnum carlesii – kalina koreańska rośnie dziko w Korei i Japonii.
Jest to szeroki krzew dorastający do 2 m wysokości. Liście ma owalne, kutnerowato omszone. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo.
Największą ozdobą krzewu są pachnące kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Kwiaty rozwijają się jednocześnie z liśćmi, na przełomie IV i V. Pąki kwiatowe są mocno zaróżowione, a rozwinięte kwiaty lekko różowe. Kwiaty mają długą rurkę, nieco podobną do kwiatów lilaka (Syringa). Po kwitnieniu zawiązują się bardzo nieliczne owoce, najpierw czerwone, później granatowe (podobne do owoców kaliny hordowiny). Owoce te szybko opadają i nie mają znaczenia ozdobnego.

Wymagania i uprawa
Jest to krzew łatwy w uprawie, o niewielkich potrzebach. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Dobrze się czuje na przeciętnej, dość żyznej i przepuszczalnej glebie ogrodowej. W miejscach zacienionych kwitnie bardzo słabo. Jest całkowicie mrozoodporna. Rośnie stosunkowo wolno i doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych. Pąki kwiatowe tworzą się późnym latem poprzedniego roku, dlatego ewentualne cięcie należy wykonywać zaraz po kwitnieniu.
Rozmnażanie
Przez sadzonki zielne latem, po kwitnieniu lub przez odkłady.
Zastosowanie
Kalina koreańska jest wykorzystywana do sadzenia w ogrodach przydomowych, szczególnie blisko miejsc wypoczynku, ze względu na przyjemny zapach kwiatów. Ładnie wygląda szczepiona na niewysokim pniu (forma pienna). Można też wykorzystać tę kalinę jako krzew na niestrzyżone żywopłoty. Mimo niewielkich wymagań i łatwej uprawy nadal jest to krzew amatorski.