Viburnum lantana – kalina hordowina


Viburnum lantana - kalina hordowina
Viburnum lantana – kalina hordowina

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Europie południowej, Afryce i Azji. Jest to gęsty krzew dorastający do 3 metrów. Wytwarza liczne odrosty korzeniowe, dzięki którym rozrasta się wszerz. Zarówno pędy jak i liście pokryte są grubymi włoskami. Liście owalne, ząbkowane, lekko pomarszczone, szorstkie i grube.

Viburnum lantana - kalina hordowina
Viburnum lantana – kalina hordowina

Kwiaty drobne zebrane w baldachowate kwiatostany. Kwitną w IV-V i mają bardzo nieprzyjemny zapach. Owoce dojrzewają w VII-IX, początkowo są czerwone, następnie czernieją, często w jednym owocostanie występują i jedne i drugie. Owoce są niejadalne, mogą spowodować wymioty, biegunkę i zawroty głowy.

 

Viburnum lantana, owoce
Viburnum lantana, owoce

Wymagania: Jest gatunkiem mało wybrednym, preferuje miejsca suche, nawet kamieniste i stanowisko w pełni słoneczne. Wymaga gleby z dużą zawartością wapnia. Doskonale znosi warunki miejskie.

Zastosowanie: Sadzona przede wszystkim w zieleni osiedlowej i parkowej ze względu na barwne owoce. Nie powinna być sadzona blisko okien, gdyż kwitnące krzewy mocno i niezbyt ładnie pachną. Owoce stosowane są w medycynie ludowej jako surowiec zielarski.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne