Wysiew roślin jednorocznych do gruntu


Gatunki roślin, których okres wegetacji jest krótki (od siewu do kwitnienia upływa 8-12 tygodni) możemy wysiewać wprost do gruntu, a termin siewu jest uzależniony wyłącznie od wrażliwości gatunków na niskie temperatury (wrażliwości siewek) oraz od tego, kiedy życzymy sobie kwitnących roślin w ogrodzie. Bezpośrednio do gruntu wysiewamy też te gatunki, które wytwarzają głęboki, nierozgałęziony system korzeniowy z grubym korzeniem palowym (np. maki, chabry, łubiny). Wysiew nasion bezpośrednio do gruntu jest stosunkowo niekłopotliwy w porównaniu z produkcją rozsady.

Terminy siewu


Nasiona tej grupy roślin wysiewa się na wiosnę w III-V. Niektóre można wysiewać już na jesieni i wtedy wiosną wcześniej kwitną (np. chaber bławatek, nagietek lekarski). Są takie gatunki, które wysiewamy raz i takie, które najlepiej jest dosiewać co 2-3 tygodnie, aby przedłużyć ich kwitnienie (np. groszek pachnący, maciejka). Niektóre gatunki jednoroczne możemy wysiewać do gruntu, ale, w celu przyspieszenia kwitnienia, możemy produkować pod osłonami z rozsady (np. cynia, aster chiński, wyżlin większy, kocanki ogrodowe) – uprawę tych gatunków opisałam w kolejnym punkcie.

Tabela 1.Przybliżone terminy siewu

Termin Gatunki
X – gatunki dobrze zimujące nagietek lekarski (Calendula officinalis)

chaber bławatek (Centaurea cyanus)

maczek kalifornijski (Eschscholtzia californica)

mak lekarski (Papaver somniferum)

III – gatunki mało wrażliwe

na niskie temperatury

czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

maczek kalifornijski (Eschscholtzia californica)

groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

ubiorki (Iberis)

mak lekarski (Papaver somniferum)

rezeda wonna (Reseda odorata)

IV – większość gatunków

wysiewanych wprost do gruntu

chaber bławatek (Centaurea cyanus)

godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora)

smagliczka nadmorska (Lobularia maritima)

nagietek lekarski (Calendula officinalis)

szarłaty (Amaranthus)

złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum)

klarkia wyniosła (Clarkia elegans)

powój trójbarwny (Convolvulus tricolor)

kosmosy (Cosmos)

dimorfoteka zatokowa (Dimorphotheca sinuata)

słonecznik roczny (Helianthus annuus)

wilec purpurowy (Ipomoea purpurea)

mietelnik żakula (Kochia scoparia)

łubin ogrodowy (Lupinus hybridus)

maciejka, lewkonia dwurożna (Matthiola bicornis)

V – gatunki wrażliwe

na niskie temperatury

nasturcja większa (Tropaeolum majus)

fasola wielkokwiatowa (Phaseolus coccineus)

Podłoża do wysiewu


Większość roślin jednorocznych wymaga przeciętnej, dobrze spulchnionej gleby o strukturze gruzełkowatej, nie zaskorupiającej się, o odczynie obojętnym, dobrze nagrzewającej się.  Ponieważ wiele roślin jednorocznych ma bardzo drobne nasiona, to potrzebne jest dokładne przygotowanie i wyrównanie podłoża, tak aby nasiona nie powpadały w ewentualne zagłębienia. Przed wysiewem nasion należy lekko przekopać glebę (rośliny będą tu rosły tylko jeden sezon, więc nie trzeba przekopywać tak głęboko jak przed sadzeniem roślin wieloletnich), dodając nawóz wieloskładnikowy (np. Azofoskę) i wybierając dokładnie chwasty. Niewskazane jest dodawanie obornika ani ziemi kompostowej, ponieważ nawozy te wpływają na wytworzenie dużej ilości masy zielonej przy jednoczesnym opóźnieniu kwitnienia (a to właśnie kwiaty są głównym celem uprawy ozdobnych roślin jednorocznych). Ważne jest dokładne wyrównanie podłoża grabiami i zroszenie gleby tuż przed wysiewem.

Wielkość nasion


Od wielkości nasion zależeć będzie sposób ich wysiewu oraz grubość przykrycia wysiewów. Zakłada się, że nasiona powinny być przykryte warstwą 3 razy grubszą od grubości nasion. Z wielkością nasion wiąże się oczywiście wartość określająca ilość nasion w 1 gramie. Znajomość tej wartości ma ogromne znaczenie przy planowaniu zakupu nasion na produkcję określonej ilości rozsady.

Tabela 2. Wielkość nasion roślin jednorocznych wysiewanych wprost do gruntu.

Tabela - wielkość nasion
Tabela – wielkość nasion

 (Praca zbiorowa, Rośliny ozdobne- skrypt dla studentów wydziałów ogrodniczych, PWN Warszawa 1987)

Sposoby siewu


W zależności od wielkości nasion stosujemy wysiew rzutowy, rzędowy, punktowy lub gniazdowy.

Siew rzutowy – polega na równomiernym rozrzuceniu nasion po całej powierzchni przeznaczonej pod wysiew. Jest to sposób wymagający pewnej umiejętności, ponieważ zwykle wysypanie nasion z torebki kończy się zagęszczeniem roślin w jednym miejscu. Siew ten stosuje się  dla nasion, które wyraźnie widać na powierzchni oraz dla nasion szybciej kiełkujących niż nasiona chwastów.

Siew rzędowy – polega na wysianiu nasion w wyznaczone rzędy. Stosuje się go dla nasion słabo widocznych ba powierzchni gleby, drobnych i wolno kiełkujących. Dodatkowo, do nasion długo wschodzących można dosypać odrobinę nasion szybko wschodzących (np. rzodkiewki), które wyznaczą rzędy i pozwolą na odchwaszczanie, póki nie wzejdzie wysiany gatunek rośliny ozdobnej.

Siew punktowy – polega na wysiewie nasion pojedynczo. Stosuje się go dla bardzo dużych nasion oraz dla gatunków, które nie znoszą przesadzania (np. fasola, łubin).

Siew gniazdowy – jest modyfikacją siewu punktowego i polega na umieszczeniu kilku (3-5) nasion w jednym miejscu (np. groszek pachnący, słonecznik).

Pielęgnacja siewek


Aby nasiona wzeszły, muszą dobrze napęcznieć, dlatego podstawową sprawą jest zapewnienie w tym czasie odpowiedniej wilgotności gleby. Przy podlewaniu musimy pamiętać o tym, by nie wypłukać nasion zbyt silnym strumieniem wody (najlepiej jest zraszać przez sitko). Po wzejściu roślin przerywamy zbyt gęste zasiewy (wyrywamy część roślin zostawiając w rzędach po jednej co 3-35 cm w zależności od gatunku), a gatunki dobrze znoszące przesadzanie możemy wysadzić w inne miejsce. W razie upałów siewki podlewamy, najlepiej doglebowo słabym ciśnieniem wody w godzinach porannych lub wieczornych. Glebę wokół roślin systematycznie odchwaszczamy i spulchniamy. W zależności od gatunku i przeznaczenia rośliny zasilamy odpowiednimi dawkami nawozów wieloskładnikowych (np. Azofoska, Florovit) doglebowo lub dolistnie. Rośliny wytwarzające dużą masę zieloną (pnącza, słonecznik) zasilamy częściej. W miarę przekwitania usuwamy przekwitnięte kwiatostany (przedłużymy kwitnienie i nie dopuścimy do zawiązywania nasion), w razie potrzeby podpieramy lub podwiązujemy wysokie, pokładające się rośliny. W przypadku zauważenia objawów chorób lub żerowania szkodników stosujemy odpowiednie zabiegi ochrony (gatunki z tej grupy są stosunkowo odporne na choroby i szkodniki).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.