Zakładamy trawnik

Zakładamy trawnik


Kwiecień jest doskonałym terminem na założenie trawnika. W glebie jest jeszcze sporo wilgoci po zimie, a i deszcze nie są w kwietniu rzadkością. Jednocześnie gleba jest już na tyle nagrzana przez słońce, że nasiona bez problemu i szybko wschodzą.

A oto harmonogram prac związanych z założeniem trawnika:

  1. Wybór terenu – pamiętajmy, że za parę tygodni przyjdzie nam kosić nasz trawnik, dlatego warto wybrać teren w miarę równy, eksponowany, o brzegach w miarę gładkich, nie udziwnionych. Należy też wybrać miejsce dobrze nasłonecznione.
  2. Przygotowanie gleby – glebę przeznaczoną pod trawnik należy przekopać na głębokość ok. 25 cm. Podczas kopania wybieramy korzenie chwastów, kamienie itp. Po oczyszczeniu terenu glebę lekko wyrównujemy grabiami. Następnie wysypujemy równomiernie nawóz wieloskładnikowy (np. Azofoskę) w ilości 200-300 g/m2 i mieszamy go grabiami z glebą. Kolejną ważną czynnością jest dokładne ubicie spulchnionej gleby. Można to wykonać przy pomocy deseczek przymocowanych do obuwia lub specjalnie obciążonym wałem wypełnionym wodą. Dzięki temu zabiegowi gleba słabiej paruje z powierzchni, woda z głębszych warstw gleby łatwiej podsiąka w okolice korzeni, a trawa mocniej zakorzenia się. Na wyrównanej ubitej powierzchni łatwiej też przeprowadza się zabiegi uprawowe (głównie koszenie). Jeżeli w naszym ogrodzie gleba jest zbyt lekka i piaszczysta należy koniecznie dodać torfu odkwaszonego lub kompostu (trawa nie będzie rosła na byle jakiej glebie). Prze wysiewem glebę należy zrosić.
  3. Wysiew nasion – w zależności od przeznaczenia trawnika wybieramy odpowiednią mieszankę traw (uniwersalna, sportowa, gazonowa, renowacyjna). Nasiona możemy wysiewać ręcznie lub przy pomocy siewnika. Siew wykonujemy w bezwietrzny dzień, ponieważ nasiona traw są bardzo lekkie. Najlepiej jest siać nasiona na krzyż tzn. najpierw wysiewamy idąc w kierunku np. wschód-zachód, a następnie uzupełniamy w poprzek, w kierunku północ-południe. Norma wysiewu to ok. 1 kg/40 m2. Wysiane nasiona należy lekko wymieszać z glebą za pomocą grabi, a następnie lekko ugniatamy za pomocą wału lub butów z deseczkami. Na koniec obsiany teren delikatnie zraszamy. Nasiona traw wschodzą średnio 10 dni i w tym czasie szczególnie ważne jest systematyczne zraszanie, tak aby nie dopuścić do przesuszenia gleby.
0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne