Zamioculcas zamiifolia – zamiokulkas zamiolistny


Zamioculcas zamifolia - zamiokulkas zamiolistny

Pochodzenie i opis

Zamioculcas zamiifolia – zamiokulkas zamiolistny to doniczkowe odkrycie sprzed dwudziestu lat. Obecnie tak się u nas zadomowił, że niemal nie wyobrażamy sobie  pomieszczenia bez ciemnozielonych dostojnych liści zamiokulkasa.

Zamiokulkas rośnie dziko w klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym na południu i wschodzie Afryki, gdzie porasta kamieniste, suche zarośla. Należy do rodziny Araceae (obrazkowate), czyli jest krewniakiem anturium, cantedeskii, monstery, filodendronów, syngonium i wielu innych popularnych roślin doniczkowych. Dorasta do 1 m wysokości. Rośnie wolno i nie wymaga częstego przesadzania. Nie tworzy typowej łodygi.

Zamioculcas zamiifolia - zamiokulkas zamiolistny
Kłącze zamiokulkasa

To, co widzimy nad ziemią to wydłużone liście złożone z wielu drobnych listków (tzw. liście pierzastozłożone).

Liście mają grube, mięsiste ogonki i wyrastają z mięsistego kłącza. Zarówno kłącze, ogonki liściowe jak i liście magazynują wodę i dzięki temu roślina dobrze znosi krótkie okresy suszy (budowa sukulentowa).

Zamiokulkas spotykany jest czasami pod „skróconą”, nieprawidłową nazwą „zamia”. Zamia to zupełnie inny gatunek rośliny doniczkowej. Należy ona do rodziny zamiowatych z rzędu sagowców (rośliny nagonasienne!). Zamiokulkas ma liście podobnie do zamii (stąd nazwa łacińska: zamiifolia = zamioistny), ale na tym podobieństwo obu gatunków się kończy. Zamia jest dużo trudniejsza w uprawie, tworzy szyszkowate kwiatostany zbliżone budową do szyszek naszych iglaków.

zamia
Zamia to gatunek mylony z zamiokulkasem

W warunkach domowych zamiokulkas rzadko zakwita. Kwiaty są typowe dla rodziny obrazkowatych, do której zamiokulkas należy. Są to niezbyt urodziwe, kremowe kolby, z kwiatami męskimi na górze i żeńskimi na dole. Dorodne kwitnące okazy widziałam tylko raz … w jednym z dużych centrów handlowych.

Zamioculcas zamiifolia - zamiokulkas zamiolistny
Kwiatostan zamiokulkasa
Wymagania i uprawa

Zamiokulkas uchodzi za roślinę nie do zdarcia.

I rzeczywiście lepiej rośnie wtedy, gdy nie poświęcamy mu zbyt dużo uwagi. Dobrze rośnie w rozproszonym świetle, choć nieźle radzi sobie nawet w ciemnym kącie pokoju. Lubi wysokie temperatury (pochodzi wszak z tropików), ale doskonale znosi zimą temperaturę ok. 18oC.  Zwróćmy jedynie uwagę na to, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 5oC.

Zamiokulkas nie lubi nadmiaru wody w podłożu. Gdy podłoże jest stale wilgotne to mięsiste ogonki liściowe łatwo gniją. Lepiej znosi krótkie okresy suszy, szczególnie w miejscu słabo oświetlonym. Im więcej światła tym więcej roślinę podlewamy. Najlepiej jest podlewać wtedy, gdy podłoże w doniczce przeschnie. Aby nie dopuścić do gnicia rośliny należy ją posadzić w przepuszczalnym podłożu (np. w ziemi dla kaktusów). Najlepiej jest postawić doniczkę na podstawce (a nie w osłonce) i po podlewaniu wylewać z niej nadmiar wody.

Zamiokulkas nie lubi nadmiernego nawożenia. W zupełności wystarczy mu zasilenie nawozem wieloskładnikowym raz na 2 tygodnie.

Zamiokulkas nie lubi zbyt częstego przesadzania. Im starsza roślina tym rzadziej wymieniamy jej doniczkę. Znacznie lepiej rośnie w lekko przyciasnym pojemniku.

Starsze egzemplarze wymagają podpierania długich, przewisających liści.

Rozmnażanie

Zamiokulkas można rozmnażać przez podział rozrośniętych egzemplarzy podczas przesadzania.

Można także wykonywać sadzonki liściowe. Sadzonki sporządzamy z pojedynczych listków (najlepiej dolnych) i umieszczamy skośnie w podłożu (podobnie jak liście saintpaulii). Pojemnik z ukorzeniającymi się sadzonkami przykrywamy folią i ustawiamy w ciepłym miejscu. Ukorzenienie i powstanie niedużego kłącza następuje w przeciągu kilku tygodni. Rośliny rozmnażane z sadzonek znacznie wolniej przyjmują się i dłużej trzeba czekać na nowy dorodny okaz.

Zamioculcas zamiifolia - zamiokulkas zamiolistny
Sadzonki liściowe zamiokulkasa
Zastosowanie

Jest to roślina doniczkowa, która najlepiej prezentuje się, gdy jest wyeksponowana w dużym przestronnym pomieszczeniu. Doskonale nadaje się do biur, centrów handlowych, hal wystawienniczych itp. Nie wymaga nadmiernej opieki i zniesie tam niemal ekstremalne warunki (małą ilość światła oraz minimalne podlewanie i nawożenie). Szczególnie ładnie wyglądają mocno rozrośnięte egzemplarze.

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne