Rośliny żywopłotowe


Buxus sempervirens - bukszpan wiecznie zielony
Buxus sempervirens – bukszpan wiecznie zielony

Rośliny żywopłotowe to przede wszystkim krzewy, drzewa i krzewinki posadzone w linii prostej, tak aby tworzyły rodzaj muru odgradzającego jedną przestrzeń od innej. Najczęściej miał on charakter ochronny i obronny. W miarę rozwoju sztuki ogrodowej żywopłoty coraz częściej nabierały charakteru tylko ozdobnego – stały się  nieodzownym elementem ogrodów renesansowych i barokowych.

Żywopłot kojarzy nam się przede wszystkim z równo przyciętymi krzewami, jednak bardzo ładne i gęste żywopłoty można stworzyć także z gatunków, które nie cięte są wielkimi drzewami (buk, grab, dąb).

Nie zawsze też żywopłot musi być strzyżony. Liczne krzewy ozdobne z kwiatów doskonale nadają się do tworzenia zwiewnych, naturalnych osłon (tawuły, żylistki, jaśminowce, krzewuszki). Na żywopłoty z powodzeniem możemy także stosować pnącza. Posadzone przy ogrodzeniu szybko dadzą gęstą osłonę, a ich dodatkowym atutem jest to, że nie musimy ich strzyc kilka razy w roku. Na żywopłoty z pnączy szczególnie nadają się winobluszcze, trzmielina Fortune`a, rdest czy zimozielony bluszcz.

Więcej o żywopłotach  


0
Rośliny ozdobne