Hamamelis x intermedia – oczar pośredni


Hamamelis x intermedia – oczar pośredni

Pochodzenie: Jest to mieszaniec oczaru omszonego (Hamamelis mollis) oraz japońskiego (Hamamelis japonica).

Hamamelis x intermedia – oczar pośredni

Opis: Gatunek ten tworzy krzew dorastający do ok. 3 metrów. Rozrasta się szeroko, szczególnie gdy jest co roku przycinany. Liście ma stosunkowo duże, typowe dla oczarów. Liście są szczególnie dekoracyjne jesienią – przebarwiają się wtedy na żółto, pomarańczowo lub czerwono i czynią wtedy krzew wyjątkowo pięknym. Jednak główną ozdobą krzewu (jak wszystkich oczarów) są kwiaty o nietypowym wyglądzie i terminie kwitnienia. Kwiaty pojawiają się nawet już w styczniu, gdy dni są nieco cieplejsze (choć kwiaty znoszą kilkustopniowe mrozy), główne kwitnienie na przedwiośniu. Kwiaty mają charakterystyczne 4 taśmowate długie płatki w kolorze, zależnie od odmiany, żółtym, pomarańczowym, czerwonym. Jesienią pojawiają się owoce – torebki, które otwierają się z trzaskiem i wyrzucają na duże odległości nasiona.

Hamamelis x intermedia – oczar pośredni

Wymagania: Krzew stosunkowo łatwy w uprawie, pod warunkiem zapewnienia żyznej stale lekko wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. Gleba powinna być lekko kwaśna, choć znosi także odczyn obojętny. Stanowisko powinno być lekko ocienione, chłodne (np w lekkim cieniu wysokich drzew). Dobrze znosi mrozy.

Zastosowanie: Krzew sadzony amatorsko, polecany do szerszego stosowania w większych ogrodach i parkach. Pięknie prezentuje się pojedynczo lub w niewielkich grupach, szczególnie interesujący na przedwiośniu (kwiaty) i jesienią (liście).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

51 − = 50